Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Kasper: Německá Synodální cesta riskuje, že "si zlomí vaz"

Autor: AC Wimmer Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 6. 2022, 13.00
TiskTisk

Pokud nevezme v potaz námitky vznášené rostoucím počtem biskupů z celého světa, hrozí německé Synodální cestě, že si "zlomí vaz“, řekl kardinál Walter Kasper.

image:Image 14/source/orig/13346_10350_0_cardinal_walter_kasper_at_the_presentation_on_armenian_genocide_april_24_2015_credit_bohumil_petrik_cna_4_24_15.jpeg

Kardinál Walter Kasper rovněž uvedl, že organizátoři používají "lenivý trik", který ve skutečnosti představuje "coup d‘etat", jenž by mohl vyústit v kolektivní rezignaci, informovala německojazyčná zpravodajská agentura CNA Deutsch.

Devětaosmdesátiletý německý kardinál je emeritním předsedou Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů a v letech 1989-1999 byl biskupem v Rottenburgu-Stuttgartu. Dne 19. června vystoupil na online studijním dni iniciativy "Nový začátek" (Neuer Anfang), reformního hnutí, které je kritické k Synodální cestě.  Kasper varoval, že církev není nějaká hmota, kterou je třeba "přetvořit a přetvarovat podle situace".

V dubnu vydalo více než 100 kardinálů a biskupů z celého světa "bratrský otevřený dopis" určený německým biskupům, v němž varovali, že rozsáhlé změny církevního učení prosazované tímto procesem mohou vést ke schizmatu.
V březnu vyjádřili znepokojení nad německým procesem v otevřeném dopise severští biskupové a v únoru vyjádřil vážné obavy v důrazném dopise předseda polské biskupské konference.

Tyto obavy "se budou opakovat a utvrzovat, a pokud jim nebudeme věnovat pozornost, zlomí Synodální cestě vaz," varoval Kasper ve svém projevu.

Podle něj bylo "prvotním hříchem Synodální cesty", že nevyšla z papežova dopisu církvi v Německu, který navrhoval "řídit se evangeliem a základním posláním evangelizace". Místo toho se německý proces, iniciovaný kardinálem Reinhardem Marxem, "vydal vlastní cestou s částečně odlišnými kritérii", řekl Kasper.

V červnu 2019 zaslal papež František katolíkům v Německu devatenáctistránkový dopis, v němž je vyzval, aby se tváří v tvář "rostoucí erozi a úpadku víry" zaměřili na evangelizaci.
Předseda německé biskupské konference, limburský biskup Georg Bätzing, všechny obavy opakovaně odmítl.

V rozhovoru zveřejněném počátkem tohoto měsíce papež František zopakoval, že představiteli německých katolických biskupů řekl, že země již má "velmi dobrou evangelickou církev" a "nepotřebujeme dvě". "Problém nastává, když synodální cesta vychází z intelektuálních, teologických elit a je hodně ovlivněna vnějšími tlaky," řekl papež.
Bätzing, který působí jako předseda synodální cesty, je také signatářem "Frankfurtské deklarace". Tato petice požaduje, aby se němečtí biskupové zavázali k plnění usnesení přijatých v rámci procesu, uvedla CNA Deutsch.

Kasper v neděli tento tlak na "závazek" odsoudil s tím, že jde o "trik, a navíc líný trik".
"Jen si představte státního úředníka, který se nechá jmenovat, a pak se vzdá výkonu svých zákonných povinností," řekl kardinál. "Určitě by čelil řízení podle služebního zákona. V konečném důsledku by se takové sebe-zavázání rovnalo kolektivní rezignaci biskupů. Z ústavního hlediska by se celá věc dala nazvat jedině pučem, tedy pokusem o státní převrat."

Církev nemůže být nikdy řízena synodálně, zdůraznil Kasper: "Synody nemohou být institucionálně trvalé." Místo toho podle něj synoda představuje "mimořádné přerušení" běžného jednání.

Synodální cesta je proces, v jehož rámci se setkávají němečtí biskupové a vybraní laici, aby diskutovali a přijímali usnesení o způsobu výkonu moci v církvi, sexuální morálce, kněžství a roli žen. Účastníci hlasovali pro návrhy dokumentů, které vyzývají ke kněžskému svěcení žen, žehnání osob stejného pohlaví a změnám v církevním učení o homosexuálním jednání.

Kardinál Kasper vyjádřil znepokojení nad tímto procesem opakovaně.
V neděli Kasper použil podobně znějící německá slova Neuerung ("obnova") a Erneuerung ("inovace"), aby řekl, že nelze "znovu vynalézat církev", ale spíše je třeba přispět k její obnově v Duchu svatém: "Obnova není inovace. Neznamená to jen zkoušet něco nového a vymýšlet novou církev".
Naopak, pokračoval Kasper, skutečná reforma spočívá v tom, že "dovolíme Duchu Božímu, aby nás učinil novými a dal nám nové srdce". Analogicky se podle něj pojem "reforma" vztahuje na uvedení církve zpět "do formy", "totiž do formy, kterou chtěl Ježíš Kristus a kterou církvi dal". Nikdo totiž nemůže položit jiný základ než ten, který už je položen, a to je Ježíš Kristus (1 Kor 3,11); on je zároveň úhelným kamenem, který vše drží pohromadě (Ef 2,20). On je měřítkem, Alfou a Omegou každé obnovy."

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
Cena: 89 Kč
image:Image Proč pořád jen já?
Proč pořád jen já? Anselm Grün, Hsin-Ju Wu
Cena: 313 Kč
image:Image Specifické otázky z eschatologie
Specifické otázky z eschatologie Michal Altrichter
Cena: 135 Kč
image:Image Jedno tělo
Jedno tělo Pavel Blažek
Cena: 44 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou