Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Hollerich: Politika EU vnímá církev jako morální autoritu

Autor: Anne Preckel Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 12. 2022, 17.37
TiskTisk

Několik týdnů před koncem svého mandátu předsedy COMECE se kardinál Jean-Claude Hollerich toto pondělí setkal s papežem Františkem. Jedním z diskutovaných témat byla válka na Ukrajině, řekl nám poté v rozhovoru, v němž bilancoval své funkční období. Hollerich se rovněž vyjádřil k současnému korupčnímu skandálu v Evropském parlamentu.

Pětiletý mandát kardinála Hollericha v čele Komise katolických biskupských konferencí v Evropské unii (COMECE) vyprší v březnu: V pondělí se v této funkci rozloučil s papežem Františkem; Hollericha doprovázel místopředseda COMECE, biskup Franz-Josef Overbeck z Essenu.

"Jako vždy byla celá atmosféra poznamenána papežovou osobností," řekl kardinál Hollerich po setkání Vatikánskému rozhlasu. "Máme papeže, pro kterého je Evropa a evropská integrace velmi důležitá a který v ní vidí příležitost pro mír. A hodně jsme mluvili o válce na Ukrajině."

Ukrajina: mír, který zachraňuje tvář

"Lidé umírají, trpí, hladoví. A proto musíme zkusit všechno, opravdu všechno, abychom dosáhli míru."

V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas kardinál Hollerich připomíná velké utrpení lidí na Ukrajině. V této situaci by podle něj neměla zůstat žádná překážka pro nastolení míru: "Lidé umírají. Lidé trpí, jsou zraněni. Lidé jsou nemocní. Lidé mrznou, mají hlad. A proto musíme udělat vše pro to, abychom tento těžký osud lidí odvrátili. Musíme zkusit všechno, opravdu všechno, abychom nastolili mír."

V poslední době se objevily signály, že dialog o ukončení války se zdá být možný. Kde vidí kardinál Hollerich v současnosti reálnou cestu k deeskalaci a míru na Ukrajině? Předseda COMECE doufá alespoň v příměří:

"Domnívám se, že Rusko je přece jen velmi oslabené. Neměli bychom je však podceňovat. Pokud však nabízíme mír, musí to být mír, při kterém si obě strany mohou zachovat tvář. A to je asi to nejtěžší. Myslím, že církev a Svatý stolec zatím zasahovaly spíše v humanitárních otázkách. A bylo by hezké, kdybychom se dohodli na příměří nebo míru."

Úspěchy v dialogu COMECE s orgány EU

"Jsem naprosto spokojen."

 Pokud jde o otázku, čeho se Komisi COMECE podařilo v posledních letech dosáhnout v dialogu s evropskými institucemi, hodnotí kardinál Hollerich pozitivně. Zmiňuje zejména přínos Komise biskupů EU v otázkách lidských práv a náboženské svobody:

"Jsem docela spokojený. V Bruselu máme sekretariát, kde pracuje mnoho odborníků, kteří sledují různé dokumenty a projekty EU a kteří také aktivně spolupracují a předkládají návrhy. Někdy se nás ptají přímo. Když se ohlédnete za celými pěti lety, vzpomenu si na paní Mogheriniovou a na to, že jsme byli požádáni, abychom vypracovali body pro dodržování lidských práv v zahraniční politice, zejména v oblasti náboženské svobody. A tam jsme mohli přispět velmi pozitivním způsobem."

"A myslím, že politika je velmi ráda, že existuje morální autorita, která může říkat věci otevřeně, což je pro politiky někdy těžší."

Hollerich připomíná, že orgány Evropské unie se zavázaly ke "strukturovanému a otevřenému dialogu s různými náboženskými a filozofickými společenstvími (článek 17 Smlouvy o fungování Evropské unie, zavedený Lisabonskou smlouvou). Na jedné straně se tento dialog mezi politiky a náboženskými představiteli odehrává "na vysoké úrovni" a spočívá také ve "velmi mnoha drobných kontaktech". "Jsme slyšet, protože mluvíme s morální autoritou. A myslím, že politika je velmi ráda, že existuje morální autorita, která může říkat věci otevřeně, což je pro politiky někdy těžší."

Korupční skandál v EU: tresty za delikty jsou úspěchem

V současné době zatěžuje společenství států korupční skandál v Parlamentu EU, do něhož je zapletena řecká místopředsedkyně Eva Kailiová a další osoby. Oslabí tento skandál ještě více důvěru občanů v instituce EU? Kardinál Hollerich interpretuje probíhající vyšetřování jako pozitivní znamení a doufá v rozlišování ze strany občanů, jak říká jezuita v rozhovoru pro Rádio Vatikán.

"Doufám, že lidé pochopí, že korupční skandál byl odhalen. Už to, že jsou trestné činy trestány, je samo o sobě úspěchem! Předseda Evropského parlamentu také velmi rychle zareagoval a zbavil místopředsedy jejich mandátu. Je vidět, že Parlament EU skutečně prosazuje demokratické hodnoty, je proti korupci a jedná důsledně. Ale samozřejmě to nesmírně poškozuje pověst Parlamentu, kde byla dokonce i místopředsedkyně přístupná korupci."

Výzvy: Od Brexitu ke Covidu

Hollerichovo funkční období zahrnovalo vystoupení Spojeného království z Evropské unie na začátku roku 2020 - po 47 letech členství. Brexit prožíval jako "velmi smutnou záležitost", řekl Hollerich.

"Koneckonců jsme v COMECE zastupovali biskupy Anglie a Walesu, biskupy Skotska a stále je zveme jako pozorovatele, protože je vidět, že i oni mají stále zájem o proces evropské integrace. Také si myslím, že nyní, s určitým odstupem, je vidět, že mnoho Angličanů změnilo názor. Nyní vidí, že sliby byly velmi populistické, že ne všichni volili a že za Brexit budou muset zaplatit hořkou cenu. Ale Brexit je skutečností. Musíme s tím žít. Jen musíme zajistit, aby se ve Spojeném království žilo co nejlépe, bez napětí a v harmonii."
Když se kardinál Hollerich vrátil k počátkům pandemie Covidu, řekl, že ji prožíval jako "selhání Evropy".

"Lidé se vrátili k nacionalismům. Pro mě jako Lucemburčana bylo velmi zvláštní žít v zemi, kde jsou hranice zavřené. Pak je Lucembursko najednou velmi malé. A tyto nacionalistické postoje se znovu objevily, duchové minulosti se znovu probudili. Poté EU jednala a jednala dobře a tyto přízraky byly opět zahnány. Ale musí to být pro nás poučení: Duchové minulosti ještě nejsou mrtví. Musíme udělat vše pro to, aby tito duchové zůstali zažehnáni a abychom mohli společně prožít mírovou Evropu. A také proto, abychom mohli zanechat nové generaci mírovou Evropu."

Focusy

Osobnosti Biskupové

Mohlo by vás zajímat

image:Image Zůstává mi však milost Boží
Zůstává mi však milost Boží Jindřich Zdeněk Charouz
Cena: 359 Kč
image:Image Jezuita Petr Kanisius (1521 - 1597)
Jezuita Petr Kanisius (1521 - 1597) James Patrick Brodrick
Cena: 558 Kč
image:Image Když není motorka, lépe chodit pěšky
Když není motorka, lépe chodit pěšky Miloš Doležal
Cena: 359 Kč
image:Image Paměti
Paměti Josef Petr Ondok
Cena: 268 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou