"Tématem zůstává synodalita. Otázky jako kněžství žen nebo ženatí kněží nebudou předmětem diskuse. Předložíme je papeži." – říká generální relátor biskupské synody, kardinál Jean-Claude Hollerich. A nová hlasovací pravidla pro synodu označuje za změnu, nikoli revoluci.
Lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich, který je stejně jako papež František jezuita, v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera vysvětloval novinky v synodálním procesu. "Víte, synodalita je založena na křestní důstojnosti. Nejsem velký teolog, ale myslím si, že křest je stejný pro ženy i muže..." – říká kardinál, kterého si nedávno zvolil papež do úzkého kruhu svých poradců, Rady devíti kardinálů, známé jako “C9”. Právo žen hlasovat na nadcházející biskupské synodě "je změna, nikoli revoluce", říká. "Pavel VI. hleděl především na biskupskou kolegialitu. František od počátku staví do středu Boží lid. Papež říká: všichni, všichni. Zopakoval nám to i během setkání C9: všichni, všichni."
Na dotaz, zda papež rozdělil vyvrcholení synody do dvou fází (první shromáždění v říjnu, další v říjnu 2024) proto, aby zmírnil napětí, kardinál Hollerich odpověděl, že jde o duchovní proces a jako takový potřebuje čas. “Někdy je třeba sedět na židli, přemýšlet, modlit se, a teprve pak pokračovat, tak jako každý dlouhý pochod potřebuje zastávky.”
Od začátku "diecézní fáze" synody se v debatách "základny" věřících diskutovalo o různých reformách a s tím spojených kontroverzích a reakcích. V jednom okamžiku František varoval před ideologickým "zpátečnictvím" na jedné straně a "progresivismem" na straně druhé, které označil za "doklady nevěry". Co to znamená? – ptal se redaktor. A kardinál Hollerich zopakoval, že jde v první řadě o naslouchání. “Naslouchat si navzájem znamená mít velký respekt ke každému člověku, k jeho příběhu, k jeho zkušenosti, která se projevuje i v názorech, v různých pohledech... A skutečně si naslouchat, kráčet společně, jít krok za krokem."
K delikátním otázkám spojeným s otázkou homosexuality nebo rozšíření kněžského svěcení na ženaté muže nebo dokonce ženy, ke kterým se v posledních měsících generální relátor synody opakovaně vyjadřoval, odpověděl tentokrát spíše vyhýbavě s tím, že “synoda se týká pouze synodality”.
“Další otázky byly otevřeny během diecézní fáze diskusí a my tyto otázky předáme Svatému otci. Jsou jistě důležité, pokud lidé tyto věci opakovali, ale na synodě nemůžeme dělat všechno… Na synodě se například určitě bude mluvit o ženách, ale nebude se mluvit o ženském kněžství. Bude se mluvit o homosexuálech v tom smyslu, že všichni lidé patří do církve, ale nebude se mluvit o homosexualitě. Ve shromáždění se tedy skutečně bude mluvit o synodalitě ve smyslu společného kráčení, společenství, účasti, poslání. To je téma synody. A to stačí".
Kardinál Hollerich vysvětlil také smysl napomenutí adresovaných do Německa, ve kterých Vatikán zastavil některé „novinky” odhlasované místní synodou. „Národní církev neexistuje. Musíme jít společně jako katolická církev, a ne říkat 'my uděláme tohle a vy se pak rozhodnete, co podniknout u vás, tak to nefunguje. To není smyslem společenství církví a mezi církvemi. My jsme skutečně začali od lidí, v Německu začali od shora. Mluví tam o tom, jak rozdělit moc mezi kleriky a laiky. Ale pokud mluvíme o moci v církvi, musíme své postupy zkorigovat. Protože nejde o moc, ale o službu. Pokud se služba zvrhne v otázku moci, nastává problém. Otázka nezní, jak rozdělit moc, ale jak se vrátit ke službě."
Zdroj: Corriere della Sera