Letos bude Expo, které se koná v emirátu, centrem druhého Světového dne lidského bratrství, který OSN vyhlásila na 4. února u příležitosti výročí dokumentu podepsaného v roce 2019 papežem Františkem a velkým imámem Al-Azhar Al-Tayyibem. V pavilonu Svatého stolce se uskuteční konference a odpoledne je naplánován Pochod za bratrství. Přinášíme rozhovor s předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog.
V pavilonu Svatého stolce se totiž 4. února dopoledne uskuteční konference na téma Lidské bratrství, které se zúčastní kardinál Miguel Ángel Ayuso Guixot, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog a předseda Komise pro lidské bratrství, zástupce velkého imáma a rektor univerzity Al-Azhar a všichni členové Komise. Na odpoledne je pak naplánován Pochod bratrství, kterého se zúčastní zástupci všech zemí přítomných na Expo 2020.
Je to tedy krátká cesta z Abú Dhabí do Dubaje, rovněž ve Spojených arabských emirátech, ale především od virtuální události k oslavě v reálné přítomnosti. Druhý Světový den lidského bratrství, který podporuje Organizace spojených národů a který je stanoven na 4. února, výročí podpisu dokumentu o lidském bratrství pro světový mír a společné soužití papežem Františkem a velkým imámem Al-Azharu Ahmadem Al-Tayyibem v Abú Dhabí, je letos spojen s výstavou Expo v Dubaji.
V rozhovoru pro vatikánská média kardinál Ayuso Guixot, který je již v Dubaji, zdůrazňuje, že tři roky po podpisu historického dokumentu a více než rok po vydání encykliky Fratelli tutti svět potřebuje "odpovědnost a konkrétní činy, aby se lidské bratrství mohlo rozrůstat a podporovat na různých úrovních". Utrpení pandemie, která sjednotila lidskou rodinu, protože "všichni jsme na jedné lodi", jak připomněl papež, již "posílilo tohoto tolik žádoucího ducha bratrství".
Vaše Eminence, jaké obzory otevřel dokument o lidském bratrství v současných dějinách?
Téma bratrství není ničím novým: my lidé jako takoví jsme od svého stvoření vždy povoláni ke společnému životu, a tedy k podpoře tohoto bratrství. V kontextu dnešních dějin však musím říci, že iniciativa, kterou podpořil papež František spolu s velkým imámem Al-Azharu, byla velmi aktuální. Tento společný apel, který je jádrem dokumentu o lidském bratrství podepsaného v Abú Zabí 4. února 2019, byl velmi aktuální. Svět totiž v současnosti potřebuje znovu prosadit tuto hodnotu, která je člověku vlastní, a přesto dnes vyžaduje odpovědnost a konkrétní činy, aby se bratrství mohlo prohlubovat na různých úrovních.
4. únor v Dubaji, tři roky po podpisu tohoto dokumentu, bude významným dnem. Jak bude probíhat?
Letos slavíme třetí výročí podpisu dokumentu, které se shoduje s druhým Mezinárodním dnem lidského bratrství, který připadá na 4. února, jak bylo stanoveno před dvěma lety rezolucí OSN. V loňském roce se oslavovalo virtuálně, ale letos bylo rozhodnuto, že se oslavy uskuteční v rámci všeobecné výstavy, a to s využitím velké mezinárodní akce Expo v Dubaji, která je věnována tématu "Propojování myslí, vytváření budoucnosti". Pavilon Svatého stolce se snaží prohloubit téma Expa, tedy koncept propojování lidských bytostí s cílem podporovat a šířit dialog po celém světě prostřednictvím podpory bratrství. Proto se v rámci Expa 4. února uskuteční jednotná akce pořádaná všemi složkami, které podepsaly Dokument o lidském bratrství. Počínaje Svatým stolcem, který budu zastupovat na konferenci spolu s monsignorem Tomaszem Trafnym, delegátem kardinála Gianfranca Ravasiho, který je jako předseda Papežské rady pro kulturu zodpovědný za pavilon Svatého stolce v rámci Expo Dubaj. Dále zde bude zastoupen Al-Azhar účastí zástupce velkého imáma a také rektora univerzity (Mohamed Hussein Mahrasawi, pozn. překl.), s nímž budu mít společnou veřejnou konferenci před zástupci všech zemí přítomných na dubajském Expu. Nakonec s námi budou i členové Komise pro lidské bratrství. Na tuto dopolední akci naváže odpoledne Pochod za bratrství, kterého se zúčastní řada představitelů a autorit Spojených arabských emirátů spolu se zástupci zemí přítomných na Expu. Půjde o krátký pochod, který bude výzvou k odpovědnosti pro všechny a výzvou ke konkrétním činům na podporu bratrství, což je v kontextu naší současné globální situace velmi důležité.
Koncept bratrství ukládá každému odpovědnost za jeho uskutečnění. Jak pokračuje práce Komise, které předsedáte, při realizaci záměrů dokumentu?
Probíhá dobře v tom smyslu, že se snažíme povzbudit skupiny, komunity, instituce a organizace na základě odpovědnosti, kterou jsme obdrželi od Svatého otce i velkého imáma Al-Azharu. Není to zodpovědnost, která nás vyzývá, abychom dělali všechno, ale která nás vybízí, abychom se angažovali tak, aby hodnoty dokumentu o lidském bratrství byly oživeny v rámci komunit, zemí a lidské rodiny jako takové. To, co děláme – a z čeho máme v tuto chvíli velkou radost – je povzbuzování společenství, povzbuzování organizací, povzbuzování náboženských vůdců, aby se na všech úrovních, i na té nejosobnější, společně se všemi lidmi dobré vůle toto bratrství mezi členy velké lidské rodiny prohlubovalo, dosvědčovalo a prožívalo. Nezapomínejme, že krátce po zahájení naší práce se objevil prvek, který je nám všem jako lidské rodině společný: pandemie. Protože, jak řekl papež František 27. března 2020, v jádru této mimořádné situace "jsme všichni na jedné lodi". A proto, jestliže nás pandemie omezila v našem dosahu, zároveň nás spojila s celou lidskou rodinou. To nás uprostřed tolika utrpení přivedlo na cestu solidarity a služby. A to bezpochyby přispělo k vytvoření a posílení ducha bratrství, který je všemi tak vyhledávaný a žádoucí.
(vac)