Kardinál Grech: Synoda je založena na modlitbě a naslouchání

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 9. 2024, 10.36

Generální sekretariát synody představil 16. září v Tiskovém středisku Svatého stolce program druhého zasedání XVI. řádného generálního shromáždění Synody o synodalitě, které se uskuteční od 2. do 27. října 2024. Církev v ČR bude opět ve Vatikánu zastupovat Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský.

image:Image 63/source/orig/62138_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-75.jpeg
Vatican Media

Generální sekretář synody kardinál Mario Grech při představení programu nadcházejícího shromáždění novinářům zdůraznil, že letošní novinkou bude kající vigilie, která se uskuteční na závěr dvoudenního duchovního cvičení. Během vigilie se v bazilice sv. Petra podělí o svá svědectví tři osoby, které byly obětmi zneužívání; války nebo lhostejnosti k dramatu přítomnému v rostoucím fenoménu všech migrací, což bude symbolizovat akt vyznání a pokání za tyto hříchy. Následně bude Svatý otec prosit o odpuštění jménem všech křesťanských bratří a sester. Kardinál Grech také zdůraznil, že „hlásání evangelia musí být doprovázeno věrohodným svědectvím".

P. Giacomo Costa, zvláštní sekretář synody, při představení programu zdůraznil, že „metodou synody je od počátku hluboké naslouchání, které je jádrem shromáždění“. Poznamenal, že Svatý otec přezkoumal souhrnnou zprávu a upozornil na oblasti, které vyžadují další pastorační a teologické prohloubení. P. Costa vysvětlil, že metodika tohoto shromáždění se bude i nadále zaměřovat na jednotu a rozmanitost v místních církvích, přínos laiků v misii a úlohu biskupů a kněží při řešení potřeb jejich společenství. Kromě toho bude brát v úvahu rozdíly v kultuře a projevech víry.

Generální zpravodaj synody kardinál Jean-Claude Hollerich zdůraznil, že synoda není o uspokojování individuálních zájmů nebo názorů, ale o naslouchání lidu a o přijetí synodálního obrácení. „Musím odložit své osobní přesvědčení a názory, abych mohl skutečně naslouchat druhým...Plody synody jsou již patrné, zejména v posledních třech letech této cesty,“ uvedl kardinál. Jedním z významných úspěchů synody je podpora většího bratrství, kdy se zvýšil počet účastníků ze sesterských církví a vzrostl zájem o synodální proces.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Synoda 2021–2024