Ostřihomsko-budapešťský arcibiskup komentuje Františkovu apoštolskou cestu, oznámenou na dny 28.-30. dubna. Papež se vydá do země, která od vypuknutí války na Ukrajině přijala tisíce uprchlíků.
"Velká radost pro náš národ". Takto komentuje kardinál Peter Erdő, ostřihomsko-budapešťský arcibiskup, primas maďarský, oznámení o apoštolské cestě, kterou papež František vykoná do Maďarska ve dnech 28.-30. dubna. V rozhovoru pro Vatican News kardinál hovoří o očekávání obyvatel, z více než poloviny křesťanů a nejméně z 37 % katolíků, kteří se s papežem setkali již 12. září 2021 při závěrečné mši 52. mezinárodního eucharistického kongresu. "Nyní," říká Erdő, "je papežova návštěva určena pouze jim". S válkou na Ukrajině v pozadí: právě Maďarsko od 24. února loňského roku přijalo více než milion uprchlíků prchajících před konfliktem.
Vaše Eminence, jak komentujete apoštolskou cestu papeže Františka do Maďarska a jaká jsou vaše očekávání od této cesty?
S velkou radostí jsme přijali zprávu o návštěvě Svatého otce v Maďarsku. Pozvali jsme ho jako maďarská církev, jako církev v Budapešti, a chtěli jsme ho přivítat na pastorační návštěvě. Naposledy, když navštívil naše město, aby se zúčastnil závěrečné mše Světového eucharistického kongresu (září 2021, pozn. red.), to byla blesková návštěva. Naopak pastorační návštěva, setkání s komunitou věřících, byla něčím, po čem se toužilo již mnoho let. Je to tedy nesmírná radost.
Jak jste zmínil, není to poprvé, co Svatý otec přijel do Maďarska. Proč je jeho návrat do vaší země důležitý právě nyní?
Právě kvůli samotnému faktu setkání s maďarskými věřícími. Událost z roku 2021 byla mezinárodní: byli přítomni poutníci, biskupové, kněží, věřící z 83 zemí. Tentokrát však František oslovuje Maďary, náš lid, naši místní církev. A to je pro nás velká čest a radost.
V pozadí této cesty je válka na Ukrajině. Maďarsko v době invaze pomohlo mnoha ukrajinským uprchlíkům. Jak se toto téma do cesty promítne?
Zpráva o válce, která vypukla před rokem a trvá také letos, pro nás znamená velký smutek. Smutek ze samotného faktu války, protože jsme se celý rok každý den modlili za mír, a to i v různých společenstvích. Pravidelně také pořádáme mírová procesí a zasvětili jsme Ukrajinu a Rusko Panně Marii, jak nás k tomu vyzval Svatý otec. Tento akt jsme vykonali v bazilice svatého Štěpána před jeho relikvií, protože svatý Štěpán byl před tisíci lety první, kdo podle historie obětoval Panně Marii celou zemi. A tak jsme cítili duchovní blízkost obou národů. A co děláme my? Především musíme čelit velké výzvě, kterou nám kladou uprchlíci. Jsme země s necelými deseti miliony obyvatel a za poslední rok k nám z Ukrajiny přišlo více než jeden a půl milionu uprchlíků. Jistě ne všichni z nich chtěli v Maďarsku zůstat, ale 10-15 % uprchlíků zůstalo. Takže první výzvou byla humanitární pomoc. Uprchlíky jsme přijímali jak na hranicích, tak v Budapešti, a to prostřednictvím celostátní Charity, diecézní Charit a charitních skupin jednotlivých farností. Pak tu byli Maltézští rytíři, kteří pro příchozí udělali mnoho. Dále jsme museli organizovat spontánní pomoc, kterou nabízeli věřící, pohostinnost některých farností a církevních institucí i soukromých osob. Viděli jsme také, že je zde mnoho žen a dětí, které potřebují školy, výuku. To jsme mohli zorganizovat také v katolických školách. Mezi uprchlíky byli učitelé, kteří uměli rusky, jiní mluvili ukrajinsky. A tak jsme se snažili organizovat výuku podle věkových skupin dětí. Byli tam také maďarsky mluvící uprchlíci z oblasti, která hraničí s Maďarskem, takže pro ně byla integrace snazší. Ale snažíme se integrovat i ty ostatní, nabízíme jim práci, byt, který mohou delší dobu využívat.... Takže si myslím, že je to výzva, která je stále velmi velká, ale která nám pomáhá uvědomit si naše křesťanské povolání.
Na programu Apoštolské cesty je také setkání s nevidomým dětmi. Můžete nám říci více?
V Budapešti již několik desetiletí existuje církevní ústav, který se stará o nevidomé a postižené děti. Potřebují velkou náklonnost a pomoc celého katolického společenství. Tento ústav navštíví v dubnu také papež František, který vždy projevuje solidaritu a něhu vůči těmto dětem.