Newyorský arcibiskup kardinál Timothy Dolan v rozhovoru pro Vatican News označuje setkání světových kardinálů, které papež František uspořádal ke studiu reformy římské kurie, za "mimořádně povznášející" a v době, kdy na Ukrajině probíhá válka, si ho pochvaluje jako příležitost učit se ze služby kardinálů v první linii.
V době, kdy na Ukrajině zuří válka, newyorský arcibiskup kardinál Timothy Dolan říká, že další výhodou tohoto setkání kardinálů z celého světa, které svolal papež František, je možnost být s kardinály, kteří jsou v první linii, vyslechnout si výzvy a poučit se z jejich služby.
Newyorský kardinál, který působí jako předseda Katolického sdružení pro blaho Blízkého východu (CNEWA), se v pondělním rozhovoru pro Vatican News zamyslel nad prvním z dvoudenních setkání ve Vatikánu, kde se jednalo o reformě Římské kurie, a konkrétně vyzdvihl solidaritu kardinálů v úsilí o potírání války a pomoc potřebným.
Papež František požádal, aby se světoví kardinálové sešli 29.-30. srpna ve Vatikánu a zamysleli se nad nedávno zveřejněnou apoštolskou konstitucí Praedicate Evangelium o reformě Římské kurie.
Podle červencových statistik OSN bylo od vypuknutí války nuceno opustit své domovy nejméně 12 milionů lidí, z toho minimálně 5 milionů uprchlo mimo Ukrajinu do sousedních zemí a nejméně 7 milionů bylo vysídleno uvnitř válkou zmítané země.
Od ruské invaze na Ukrajinu našly přibližně 2 miliony Ukrajinců útočiště v Polsku a řada dalších v Maďarsku, na Slovensku a v dalších pohraničních zemích. Někteří Ukrajinci se začali vracet do své země.
Kardinál Dolan řekl pro Vatican News, že po jeho vlastní návštěvě Ukrajiny a sousedních zemí byl pro něj pobyt mezi ostatními kardinály univerzální církve a těmi, kteří mají ke konfliktu nejblíže, obzvláště významný.
"To je další velká výhoda toho, že jsme zde," řekl kardinál.
"Kardinálové ze své podstaty zrcadlí univerzální církev, katolicitu církve."
"Být nyní s nimi a hovořit s budapešťským kardinálem Péterem Erdő, jak byli neobyčejně velkorysí a vstřícní, být s kardinálem Stanisławem Dziwiszem v Krakově, kde přijal polský lid téměř 4 miliony uprchlíků."
"Být s těmito kardinály, kteří jsou v první linii, a slyšet výzvy, ale také vidět, jak povznášející je být ve službě, a slyšet jejich vděčnost, za starostlivost světa. To je velmi dobré."
Během své dubnové cesty do Říma, poprvé od vypuknutí pandemie, hovořil s Vatican News o své nadcházející návštěvě, během níž se setká s trpícími ukrajinskými uprchlíky a přiveze jim i těm, kteří je vítají, pomoc.
Newyorský kardinál také sdělil své dojmy z diskusí, které probíhají mezi kardinály a v jejich malých skupinkách, a označil je za "krásný zážitek".
"Hovoříme jako přátelé, jako bratři, s nesmírnou dobrosrdečností a hlubokou láskou k církvi o velmi praktických otázkách. Bylo to mimořádně povznášející," vyjádřil své uznání pro toto setkání
"Jsem rád, že k setkání došlo. Člověk se na něj těší." Naznačil však, že do jisté míry z vědomí povinnosti.
"Ale já jsem si řekl: Fíha, povinnost se vyplatí, protože tohle je velmi dobrá věc."
Návštěva kardinála Dolana na Ukrajině a v příhraničních zemích na začátku letošního roku se uskutečnila proto, že newyorský arcibiskup je shodou okolností ex offo předsedou správní rady CNEWA.
CNEWA byla založena před sto lety papežem Piem XI. na pomoc katolíkům východního ritu, kteří velmi často žijí v pronásledovaných oblastech a často jsou vystaveni velkému tlaku.
Mnoho katolíků východního obřadu žije na Blízkém východě, v Indii, na Ukrajině a ve střední a východní Evropě.
Při této příležitosti řekl pro Vatican News: "Jsme velmi aktivní, máme nohy na zemi a přejeme si, abychom jim přinesli almužnu, dary, které nám katolíci dali na pomoc těmto lidem. Chceme je prostě obejmout a říci: máme vás rádi. Nezapomněli jsme na vás. Chceme se s vámi modlit, povzbuzovat vás a pomáhat vám."