Na devátém Světovém fóru o vodě, které probíhá v senegalském Dakaru na téma „Bezpečnost vody pro mír a rozvoj“, zastupuje papeže Františka kard. Michael Czerny. Podle dočasného prefekta Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji existuje riziko, že přístup k vodním zdrojům se v budoucnu stane příčinou nových konfliktů.
Zatímco nás znepokojuje dnešní válka na Ukrajině, je nutno předvídat další připravované války, plynoucí z konfliktů o vodu, a pracovat na zajištění přístupu k vodě, která je základním statkem pro pokojný rozvoj, jak učí sv. Pavel, podotýká kard. Czerny a vypočítává řadu projektů církevních společenství, Charity a katolických organizací působících v této oblasti.
V dokumentu „Aqua fons vitae“ církev zdůrazňuje právo každého člověka na vodu. Naplnění tohoto práva je v rukou občanů, občanských sdružení a organizací, poznamenává prefekt Vatikánského úřadu. Nečekejme, až všechno vyřeší vláda, může přispět každý z nás, vybízí kard. Czerny a dodává: Pevně doufám, že se vlády naučí zaměřit na tyto potřeby, aby mohly usnadnit přispívání všech členů společnosti a nepřenášet řešení těchto problémů na několik málo osob, protože hrozí riziko neefektivity a korupce.
Ačkoli na některých místech je voda zdrojem napětí, někdy dokonce i násilí, papež František nás v encyklikách Laudato si' i Fratelli tutti učí, že jediným spolehlivým řešením konfliktů je dialog. Musíme najít odvahu k dialogu, protože je to nejúčinnější, byť také nejobtížnější prostředek, pokračuje kard. Czerny z dakarského Světového fóra o vodě: „Jsme v Senegalu, což nás nutí přemýšlet o Sahelu jako území, které potřebuje vodu, ale podmínky pro zajištění vody v této obrovské poušti vycházejí z politických řešení. Podporujme proto řešení konfliktů prostřednictvím dialogu a dodržování mezinárodního práva, aby poušť mohla vzkvétat, jak nám slíbil Ježíš a proroci“.
Překlad: Jana Gruberová