Prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji věří, že válku, tento začarovaný kruh násilí a smrti, lze porazit ukončením závodů ve zbrojení a zahájením skutečného, upřímného a otevřeného dialogu. Vatikánský kardinál se v Kolumbii formou videoposelství zúčastnil zahájení "Aliance za odzbrojení a sociální spravedlnost" a zdůraznil potřebu solidarity s oběťmi na všech stranách.
Válka ničí vše, čeho se dotkne, bojovníky, civilisty, lidské bytosti i přírodu, je to začarovaný kruh násilí a smrti, který lze vyřešit pouze dialogem a vyjednáváním. To byla hlavní myšlenka vystoupení kardinála Michaela Czerného, prefekta Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, na konferenci k zahájení "Aliance pro odzbrojení a sociální spravedlnost", kterou podporuje kolumbijská církev spolu se sítí národních a mezinárodních katolických organizací a hnutí a s akademiky a odborníky z různých jihoamerických zemí.
Ve videoposelství, které bylo promítnuto při zahájení této úvodní akce v kolumbijském Medellínu, kardinál Czerny připomíná dlouholetý konflikt v této jihoamerické zemi a mnoho obětí, které si vyžádal jak tento konflikt, tak i mnoho dalších "zapomenutých konfliktů" ve světě.
"Válka je obrovské zlo. Ničí vše, čeho se dotkne. Poškozuje nejen bojující na všech stranách, ale mnohem závažněji poškozuje civilní obyvatelstvo, ničí lidské bytosti a přírodu, která je obklopuje. Je založena na lžích a rozpoutává začarovaný kruh dalšího násilí a smrti," říká kanadský jezuita.
Válka podle papeže Františka vždy začíná z "důvodů, které lze předem vyřešit dialogem a jednáním, beze zbraní a s pomocí druhých". Příkladem je současná válka na Ukrajině i jinde, protože "pokud přestanete vyjednávat a začnete válčit", vyzdvihuje kardinál Czerny, "nikdy nevíte, jak konflikt skončí".
Prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji připomíná, že církev vždy navrhovala skutečné, sdílené a integrální odzbrojení, které by bylo řízeno prostřednictvím mezinárodního mnohostranného procesu, aby se "zabránilo celému tomuto začarovanému kruhu zla".
"Jakékoli řešení, kterým chceme ukončit závody ve zbrojení, jež v posledních letech zachvátily svět, vyžaduje vědomí a odhodlání ke skutečnému, upřímnému a otevřenému dialogu, který je nejen žádoucí, ale naprosto nezbytný", zdůrazňuje.
Po poukazu na lidskou schopnost otevřít se a uznat druhého jako nositele stejné důstojnosti kardinál Czerny připomíná slova papeže Františka v dokumentu o lidském bratrství a při mnoha jiných příležitostech, v nichž se zasazuje o procesy setkávání: "Vyzbrojme naše děti zbraněmi dialogu! Učme je bojovat dobrý boj za kulturu setkávání!" (Fratelli tutti, 217)."
Prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji proto vyzývá biskupské konference, laická a řeholní sdružení a každého křesťana, aby se stali protagonisty tohoto dialogu v první osobě, ve své vlastní realitě, a budovali tak mosty vedooucí k soužití založeném na vzájemném uznání jako bratři a sestry a děti téhož Boha.
"Pouze opravdová blízkost k těm, kteří nejvíce trpí, a rozpoznání trpící tváře Krista v nich může být pochopením skutečné hodnoty míru", dodává kardinál Czerny.
Kardinál Czerny poukazuje slovy Svatého otce zejména na to, že pohled na oběti na všech stranách a jejich podpora je cestou k ukončení války a k tomu, abychom naplněni silou Ducha dospěli ke smíření. Připomíná i papežova slova biskupům při mši svaté v Medellínu během apoštolské cesty do Kolumbie v září 2017: "Pokud chcete smíření a ukončení války, jděte a doprovázejte oběti. Položte ruce na zkrvavená těla vašich lidí"
V závěru svého videoposelství prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji děkuje za iniciativu "Aliance za odzbrojení a sociální spravedlnost" a nabízí spolupráci dikasteria k její další činnosti, která je tak důležitá a potřebná.
"Je to vskutku vítaný pokus oživit skutečně synodální proces, který vyzývá celou církev v Latinské Americe, aby přispěla k šíření církevních zásad, opatření a návrhů týkajících se odzbrojení a míru", uzavírá.