V souvislosti s druhým Mezinárodním dnem lidského bratrství, který připadá 4. února, zdůrazňuje úřadující prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, že je třeba na všech úrovních podporovat kulturu zaměřenou na důstojnost lidí. Když si znovu přečetl dokument, který před třemi lety podepsali papež a velký imám Al-Tayyeb, řekl: „Každý může něco udělat.“ A k fenoménu migrace: podkopává ho ideologie a negativní rétorika.
Felipe Herrera, Antonella Palermo a Petr Vacík – Vatican News
Papež František a imám Ahmad al-Tayyeb podepsali 4. února 2019 v Abú Zabí dokument o lidském bratrství pro světový mír a společné soužití. Toto společné prohlášení bylo součástí procesu, který byl poznamenán dalšími dokumenty v této oblasti, jako jsou závěrečná prohlášení čtyř seminářů "Katolicko-islámského fóra", které se konaly v letech 2008, 2011, 2014 a 2017. Zvláštností toho, co se odehrálo před třemi lety - v rámci Františkovy apoštolské cesty do Spojených arabských emirátů - bylo, že deklaraci nepodepsaly delegace, ale sám papež a islámský představitel, velký imám mešity a univerzity al-Azhar, velmi vlivné instituce jak z náboženského, tak akademického hlediska.
V souvislosti s třetím výročím podpisu dokumentu, které se shoduje s druhým Světovým dnem lidského bratrství vyhlášeným OSN na téma "Pod jedním nebem", se v Dubaji v Pavilonu udržitelného rozvoje na výstavě Expo uskuteční slavnostní akce pořádaná stranami, které dokument podepsaly. Na programu je konference s kardinálem Miguelem Ángelem Ayuso Guixotem, předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog, monsignorem Tomaszem Trafnym, delegátem kardinála Gianfranca Ravasiho, zástupcem velkého imáma a s prezidentem univerzity al-Azhar. Přítomni budou také členové Vysokého výboru pro lidské bratrství. Podle programu se měl ve stejný den konat pochod, kterého by se zúčastnili různí představitelé a autority Spojených arabských emirátů spolu s představiteli zemí zastoupených na Expu a který byl koncipován jako okamžik výzvy k odpovědnosti všech za realizaci konkrétních akcí bratrství. Nakonec byl však zrušen, aby se zabránilo větším shromážděním kvůli riziku Covidu-19. Jednou z iniciativ naplánovaných na konec měsíce bude slavnostní předání Zayedovy ceny za lidské bratrství, která byla v loňském roce udělena Latifě Ibn Ziaten, zakladatelce sdružení "Imad pro mládež a mír", a Antoniu Guterresovi, generálnímu tajemníkovi OSN.
Cesta k budování skutečného bratrství mezi lidmi různých náboženství je zakořeněna v Gaudium et spes, kde je práce mezinárodních institucí oceňována jako nástroj rozvoje a smíření a je vyslovena podpora jak těm, kteří věří v Boha, tak těm, kteří ho výslovně neuznávají, aby "svět více přiblížili vznešené důstojnosti člověka, usilovali o všeobecné bratrství založené na hlubších základech a z podnětu lásky velkoryse a jednotně odpovídali na nejnaléhavější výzvy naší doby". Koncept Bohem dané důstojnosti celého stvoření, kvůli kterému jsme povoláni chránit a podporovat své bližní, je základem, na kterém stojí i Dokument o lidském bratrství. Zatímco současnou dobu sužují nelidské zkušenosti s chudobou a válkou, které jsou živnou půdou pro sociální, etickou a politickou degradaci, jež vede až k terorismu, oba představitelé prostřednictvím dokumentu podepsaného v Abú Zabí vyzývají všechny věřící, aby společně usilovali o kulturu respektu.
Kardinál Michael Czerny, úřadující prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, hovořil pro Vatican News o tom, že dokument klade důraz na podporu kultury na všech úrovních, která se soustředí na důstojnost jednotlivců, společenství a národů.
Vaše Eminence, v dokumentu oba hlavní signatáři společně důrazně apelují proti nespravedlnosti, nespravedlivému rozdělování přírodních zdrojů a za ukončení konfliktů, zhoršování životního prostředí a kulturního a morálního úpadku. Jak se dikasterium, v jehož čele nyní stojíte, snaží tyto pokyny, které jsou jádrem vašeho vlastního poslání, uvádět do praxe?
Název našeho dikasteria - "Integrální lidský rozvoj" - je svým způsobem překladem nebo novou formulací výrazu "lidské bratrství". To znamená, že naše dikasterium se zabývá všemi těmito veřejnými, ekonomickými, politickými a sociálními faktory, které mohou být překážkou nebo pomocí pro integrální lidský rozvoj. Tento integrální lidský rozvoj je to, co chceme, každý pro sebe i pro ostatní. Znamená to vytvářet podmínky pro důstojný život, život bohatý na naději, s horizontem naděje. Dokument o lidském bratrství nám tedy přibližuje, stejně jako my v dikasteriu, co je třeba udělat: nemůžeme udělat všechno, ale každý může udělat něco. A je mnoho oblastí lidského života, v nichž je třeba dosáhnout pokroku: jak v lidském bratrství, tak v integrálním lidském rozvoji. Proto je tento den svátkem, výročím, které se i pro naše dikasterium stává příležitostí k oslavě a modlitbě za to, pro co pracujeme.
Tento dokument se vyslovuje pro plné občanství pro všechny v naší společnosti, pro ukončení diskriminačního používání pojmu "menšiny" a hovoří o významu pomoci uprchlíkům. Jsou to otázky, kterým se dikasterium věnuje. Proč je tato výzva dnes tak zásadní ve vztahu k našim bratrům a sestrám uprchlíkům?
Výzva je důležitá, protože pohyb lidí je od počátku součástí života. Díky komunikačním systémům - jako je ten váš - si tyto pohyby více uvědomujeme, ale také si více uvědomujeme, že každý může udělat něco pro to, aby tyto příchozí bratry a sestry přijal. Je škoda, že tento fenomén, tato lidská realita byla podkopána negativní rétorikou a ideologií, zatímco ve skutečnosti je to příležitost, šance rozvíjet se jako člověk i jako národy. A tak prožíváme toto lidské bratrství ve vztahu k migrantům a uprchlíkům, k obětem obchodování s lidmi, jako příležitost otevřít svá srdce, ruce a životy, abychom přijali někoho, kdo to potřebuje. Ježíš jasně řekl, že pokud to uděláme pro ně, je to, jako bychom to udělali pro něho.
Pane kardinále, jste členem nezávislé mezinárodní komise, která na konci tohoto měsíce udělí v Abú Zabí Zayedovu cenu za lidské bratrství za rok 2022. Co nám můžete říci o navržených kandidátech a významu tohoto ročníku, který se nachází stále uprostřed pandemie? Našli jste mezi kandidáty pochodně naděje pro lidstvo, které jste hledali?
Samozřejmě ano a já pevně doufám, že nám udělení ceny otevře oči i pro mnoho dalších lidí kolem nás, a to i v jiných částech světa, kteří jsou zdrojem naděje. Nedostatek naděje je možná nejhorším důsledkem Covidu: doufáme, že oslavy a ocenění budou příležitostí znovu otevřít naše srdce a mysl a vidět, že nás čeká nadějná budoucnost.