Byl odvážný v době strachu, poučen zkušeností války vyzýval k míru, podporoval rodinu jako nejcennější poklad lidstva, obhajoval důstojnost lidského života od početí až po přirozenou smrt, byl přítelem mladých lidí a hluboce mariánským člověkem - to jsou vlastnosti svatého Jana Pavla II., jak je vyzdvihl kardinál Angelo Comastri při bohoslužbě u příležitosti 10. výročí kanonizace polského papeže, kterou ve Svatopetrské bazilice celebroval kardinál Giovanni Battista Re, děkan kardinálského kolegia.
V sobotní podvečer 27. dubna připomněla slavnostní bohoslužba v zaplněné Bazilice sv. Petra dlouhý pontifikát Jana Pavla II., který právě před deseti lety završilo započtení tohoto papeže mezi světce. ”Život Jana Pavla II. byl neustálou poslušností Ježíšovu evangeliu. Církev ústy papeže Františka uznala svatost Jana Pavla II. před deseti lety (…) Jan Pavel II. byl mužem odvahy v době velkých obav; byl mužem rozhodnosti a důslednosti v době kompromisů a programové nerozhodnosti,“ zdůraznil kardinál Angelo Comastri v úvodu svého kázání, v němž nastínil základní momenty pontifikátu papeže Wojtyly.
Obrana míru
Jan Pavel II. odvážně bránil mír v době, kdy se roztáčely válečné bouře. Kardinál Comastri připomněl, že už v roce 1990 Jan Pavel II. vyjádřil své znepokojení a bolest nad společnou účastí mnoha národů na "masivní koncentraci lidí a zbraní" v Perském zálivu. A v roce 2003 z okna apoštolského paláce hřímal: "Vím, co je to válka, a musím říci, že válka problémy neřeší, nýbrž je násobí.”
Obhajoba rodiny
Kazatel dále připomněl, že Jan Pavel II. byl odvážným mužem bránícím rodiny v době, kdy se ztratilo povědomí o nesmazatelné dualitě manžel-manželka a otec-matka. "Myslím, že Jan Pavel II. pocítil bolestnou ránu v srdci, když přišla zpráva, že se Evropský parlament není schopen dohodnout na definici rodiny: tato skutečnost byla nesmírně závažná a svědčila o ztraceném evropském svědomí," zdůraznil.
"S postupem času budeme stále více chápat pravdivost tohoto výroku Jana Pavla II: Čím více je rodina posvátná a jednotná, tím jednotnější je společnost. A naopak, rozpad společnosti začíná rozpadem rodiny. Také proto papež František během své cesty do Gruzie v roce 2016 zdůraznil, že "dnes probíhá světová válka proti rodině".
Důstojnost lidského života
"Jan Pavel II. byl odvážným mužem bránícím důstojnost lidského života, života každého člověka: bílého, žlutého nebo černého; zdravého nebo nemocného; bohatého nebo chudého; od početí až po smrt." Dodal, že encyklika Evangelium vitae je pozoruhodný dokument, který oslovuje intelekt i srdce. Jan Pavel II. označil uznání práva na život za základ soužití mezi lidmi. “Navzdory tomu francouzský parlament nedávno odhlasoval právo na potrat, tedy právo zabít nenarozené dítě," poznamenal kardinál Comastri.
Hledal mladé a mladí vyhledávali jeho
Kazatel připomněl také s jakou odvahou tento papež vyhledával mladé lidi a hovořil s nimi. "Na začátku jeho pontifikátu se zdálo, že církev již není schopna porozumět jazyku mladých a přestává být pro mladé generace důvěryhodná. Jan Pavel II. nepřipouštěl útěk ani pštrosí politiku. Věděl, že mladí lidé bez Krista nikdy nebudou schopni najít smysl života a nikdy nebudou moci zakusit fascinující pravdu lásky, která je darem sebe sama, a ne rozmarem, ohýbajícím všechno a všechny podle sebe." Kardinál Comastri zdůraznil, že papež vyhledával mladé lidi a mladí lidé cítili, že je jejich přítelem, "opravdovým přítelem, upřímným přítelem; přítelem, který nedělá kompromisy, aby získal publikum; přítelem, který nerozmělňuje poselství evangelia, aby se stal populárním; který nepoužívá demagogii, aby získal potlesk mladých".
Pontifikát svěřený Marii
V době, kdy bylo módní Marii ignorovat, Jan Pavel II. vrátil Marii její místo v církvi vedle Ježíše! - pokračoval dále kardinál Comastri. A dodal: "Právě když vycházíme z Ježíše, objevujeme Marii; právě když vycházíme z Ježíše, cítíme přítomnost Matky a její nezastupitelné poslání, které nemá Syna nahradit, nýbrž vést nás k němu!” "Pokaždé, když držíme korálky svatého růžence a odříkáváme Zdrávas Maria, ať z našich srdcí vychází spontánní volání: "Totus tuus, Maria!". Dodal, že “i toto je mariánský odkaz, který nám zanechal Jan Pavel II. a který je platný dones".
Slovo kardinála Stanisława Dziwisze
Na závěr mše svaté dlouholetý osobní sekretář svatého Jana Pavla II. kardinál Stanislaw Dziwisz poděkoval všem za účast na slavnosti, zejména hlavnímu celebrantovi kardinálu Giovannimu Battistovi Re, kardinálu Angelu Comastrimu za homilii i delegátu italské vlády, vicetajemníkovi Alfredu Mantovanovi a zástupcům diplomatického sboru.
Zvláštní slova díků pak adresoval kardinál Dziwisz papežům, kteří otevřeli Janu Pavlu II. cestu ke svatořečení, totiž jeho bezprostředním nástupcům na Petrově stolci, Benediktu XVI. a papeži Františkovi.