V dnešním postním kázání kardinál Cantalamessa komentoval Ježíšova slova: "Já jsem dobrý pastýř" (Jan 10,11). Jak připomněl, tato metafora vychází z hlubin biblické tradice. Židé, kdysi kočovný národ, velmi dobře věděli, co znamená být pastýřem, a také takto nazývali kněze, krále a další představitele odpovědné za lid.
Papežský kazatel zdůraznil, že dnešní člověk pohrdavě odmítá roli ovce a myšlenku stáda. Ironií je, že prožívá přesně to, co teoreticky odsuzuje, i když si to často neuvědomuje. "Jedním z nejzřetelnějších jevů v naší společnosti je masovost," řekl kardinál Cantalamessa. Tisk, televize a internet se nazývají masmédii nejen proto, že informují masy, ale také proto, že je formují, činí je masovými. Aniž si to uvědomujeme, necháváme se vést nejrůznějšími druhy manipulace a skrytého přesvědčování. Jíme, co nám naservírují, oblékáme se podle módy, říkáme, co slyšíme".
Jak pak kardinál Cantalamessa zdůraznil, potřeba pastýře se ukazuje tváří v tvář našim strachům. "Strach je naším existenciálním stavem, provází nás od dětství až do smrti," řekl papežský kazatel, dítě se bojí mnoha věcí, říkáme jim dětské strachy, dospívající se bojí opačného pohlaví a někdy propadá stydlivosti a komplexům méněcennosti, Ježíš pojmenoval naše hlavní strachy v dospělosti: strach ze zítřka - "co budeme jíst?". (Mt 6,31), strach ze světa a mocných, - "těch, kteří zabíjejí tělo" (Mt 10,28). Pro každý z těchto strachů vyslovil své: Nolite timere! [Nebojte se!] To není prázdné, bezmocné slovo; je to slovo účinné, téměř svátostné. Stejně jako všechna Ježíšova slova plní to, co znamená; není jako prosté: "Odvahu!", které si my lidé říkáme navzájem.
Zdroj: web kardinála Cantalamessy