Kardinál Oswald Gracias, jeden z členů Rady kardinálů (C9), která radí papeži Františkovi, ujistil, že "Církev je koherentní", a proto nemění svůj morální postoj, aby byla přijata, v otázkách, jako je role žen nebo osob "s odlišnou sexuální orientací".
Své komentáře uvedl arcibiskup z indické Bombaje v textu zveřejněném v Asia News po představení Instrumentum laboris neboli pracovního dokumentu pro druhé zasedání synody, které se bude konat v říjnu ve Vatikánu.
Devětasedmdesátiletý kardinál uvedl, že velká část dokumentu se věnuje ženám, a zdůraznil, že "je zcela jasné, že musíme uznat oprávněné postavení žen, o tom není pochyb. Budeme diskutovat o tom, jak mohou mít v církvi důležitější roli, zejména v rozhodovacích procesech."
"Na synodální cestě jsme hovořili o inkluzivní církvi, tedy takové, která je schopna přijmout každého. Papež se věnoval zejména zdravotně postiženým, lidem na okraji společnosti a také lidem s odlišnou sexuální orientací. Neodmítáme je jako osoby," pokračoval.
Kardinál Gracias poté varoval: "Nebezpečí spočívá v tom, že pokud učiníme nějaké prohlášení, někteří si ho mohou vyložit tak, že církev mění svůj morální postoj jen proto, aby ji ostatní přijali. Tak to ale není. Církev je důsledná. Evangelium zcela jasně říká, co si náš Pán přeje. A papež je muž hluboké víry a modlitby, který vede církev směrem, který si přeje Pán a Duch Svatý," zdůraznil.
Indický kardinál dále upřesnil, že "zveřejněný dokument není magisteriálním výrokem, ale podnětem k zamyšlení. Na podzim nás čekají čtyři týdny diskusí o těchto otázkách".
V souvislosti s tématem žen pracovní dokument zdůrazňuje "potřebu plněji uznat charismata, povolání a roli žen ve všech oblastech života církve".
Připomíná také, že "zatímco některé místní církve vyzývají k přijímání žen do diakonické služby, jiné opakují svůj nesouhlas", a informuje, že tato otázka "nebude předmětem práce druhého zasedání".
Nicméně 9. července, tedy ve stejný den, kdy bylo Instrumentum laboris představeno, organizátoři synody prozradili, že papež František požádal Dikasterium pro nauku víry (DDF), aby se zabývalo účastí a vedením žen v katolické církvi, včetně možnosti jáhenek či diakonek, s cílem vydat na toto téma dokument.
Zdroj: Aciprensa, španělská sekce