Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

K modlitbě i k radosti

Autor: Karolína Peroutková Zdroj:Katolický týdeník
Rubrika: Domácí
Datum publikace14. 5. 2022, 9.00
TiskTisk

Jak dokáže naši domácnost proměnit i malý obrázek Panny Marie? Jasní místo, tiší neklid, vnáší pokoj. Naši předkové měli v oblibě podmalby na skle, díla tradičního náboženského lidového umění.

image:Image 12/source/orig/11327_k-modlitbe-i-k-radosti.jpeg
Panna Maria Tuřanská, dílo malířky Zuzany Čechové-Kadlecové. Její tvorbu je možné zhlédnout v rámci výstavy „Světec nebo světice, ochránci to světnice“ v Muzeu Vyškovska do 29. května.
Snímek archiv výtvarnice

Obrazy na skle tvořily charakteristickou součást vybavení venkovských jizeb. Byly umístěny nad stolem, za nímž se pravidelně scházela celá rodina. „Obrazy Krista, Panny Marie a dalších světců vytvářely nad hlavami obyvatel domu náznak nebeské klenby, z níž dolů na pozemské dění shlíželi patroni a ochránci, zajišťující přízeň a bezpečí,“ říká etnografka a publicistka Alena Kalinová. Podle ní podmalby na skle představují jeden z nejpřitažlivějších výtvarných projevů, které se v lidovém prostředí dochovaly. Upoutají diváka nespornými estetickými kvalitami, zářivostí barev a neopakovatelným půvabem zobrazených postav a scén.

Velká část maleb na skle se námětem vázala k Panně Marii, která se v barokní době těšila z mnoha důvodů zvláštní úctě, byla ochranitelkou církevních řádů, patronkou zemí, měst, šlechtických i měšťanských rodů, zejména ale byla velmi ctěná prostými lidmi. „Kromě několika výjevů ze života Panny Marie představovaly významnou skupinu lidových podmaleb na skle především repliky zázračných obrazů a soch,“ doplňuje etnografka.

Když před 13 lety papež Benedikt XVI. navštívil Brno a sloužil mši svatou v Tuřanech, byla mu předána právě podmalba na skle s motivem Panny Marie Tuřanské (viz ilustrace). Autorkou je Zuzana Čechová-Kadlecová, která svojí tvorbou navazuje na rodinnou tradici: její tatínek, architekt Alex Kadlec, rozvíjel techniku malby a navrhoval první motivy.

Taková malba je vzácná nejen ve svém uměleckém výrazu, ale napomáhá i ke klidu při modlitbě. To potvrzuje i premonstrát P. Miloslav Fiala: „Neměli bychom podceňovat význam artefaktů, které mají vyjadřovat a podporovat naši křesťanskou orientaci v modlitbě i denním životě. Hovoříme-li s Bohem ve svém domácím prostředí, máme-li kolem sebe pořádek a na stěně kromě kříže jeden nebo více obrazů světců a třeba i sošku Panny Marie či jiných hrdinů víry, kteří se za nás u Boha přimlouvají, pak jde o vyzkoušený prostředek k naší hlubší koncentraci.“

Focusy

Život z víry Maria a svatí Spiritualita

Mohlo by vás zajímat

image:Image Dneska by to šlo
Dneska by to šlo Filip Antonín Stajner
Cena: 205 Kč
image:Image Dvanáct příběhů
Dvanáct příběhů Petr Karas
Cena: 205 Kč
image:Image Láskou za lásku
Láskou za lásku Edita Steinová
Cena: 134 Kč
image:Image Pravá sebeúcta
Pravá sebeúcta Jim McManus
Cena: 224 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou