Jubileum sv. Rozálie: Čím se proslavila světice spojující Palermo s naší zemí?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 7. 2024, 12.12

Pozorní návštěvníci Brna, Žďáru nad Sázavou nebo třeba Jindřichova Hradce jistě nepřehlédnou morové sloupy na hlavních náměstích těchto měst. Nad oltářem jejich podivuhodných architektur spatříme v kameni vykutanou grotu a v ní ležící dívku, ověnčenou růžemi. Sv. Rozálie se před 400 lety stala jednou z hlavních morových patronek.

image:Image 60/source/orig/59210_grotta-di-santa-rosalia-03.jpg
Grota sv. Rozálie, Monte Pellegrino
Wikimedia

Palermo v těchto dnech slaví jubileum své hlavní patronky sv. Rozálie, které vděčí za záchranu před morovou epidemií. Psal se rok 1624 a obyvatelstvo sicilského města bylo decimováno morem, když se jedné nemocné ve snu zjevila Rozálie a ukázala cestu ke grotě, v níž spočinulo její tělo. Následně došlo ke slavnostnímu přenesení relikvií z Monte Pellegrino do palermské katedrály, nemocní se uzdravovali už při pohledu na procesí a během několika dnů epidemie ustala. V roce 1630 pak papež Urban VIII. zapsal zapomenutou eremitku do Římského martyrologia.

Co nám dnes říká světice, která ve 12. století zvolila poustevnický život, téměř půl tisíciletí byla zapomenuta a pak za zázračných okolností objevena?

Nad tím se zamýšlí papež František v poselství k 400. výročí objevení relikvií sv. Rozálie. “Být křesťanem znamená jít proti proudu,” píše. Ve svém dopise Sicilanům cituje slova, která po sobě svatá poustevnice zanechala: "Já, Rozálie, dcera Sinibaldova, jsem se rozhodla žít v této jeskyni z lásky ke svému Pánu, Ježíši Kristu. "Z lásky k mému Pánu" - to je motiv, který vedl svatou Rozálii k obětování života a opuštění bohatství tohoto světa," napsal František. Připomněl, že život křesťana je vždy poznamenán křížem. Křesťan je ten, kdo vždy miluje, a to často za okolností, kdy láska není chápána nebo je odmítána. I dnes být křesťanem znamená jít proti proudu," dodává. Papež František vybízí obyvatele Palerma, aby se inspirovali svědectvím svaté Rozálie, sami přijali evangelijní životní styl, a vydávali pravdivé a jasné svědectví o Kristu.

Palermské oslavy 400. výročí nalezení těla sv. Rozálie začaly ve středu 10. července. Městem znovu prošlo procesí s jejími relikviemi, které zůstanou do pondělka vystaveny v katedrále. “Svatá Rozálie nás vyzývá k obnovení prvenství duchovního života, k odmítnutí modlářství a falešných příslibů štěstí,” říká arcibiskup Corrado Lorefice, palermský metropolita. Doufá, že oslavy povedou k osvobození Palerma od novodobého moru zatvrzelosti srdce a hledání útěchy v narkotikách, a tedy zároveň podpoře obrovského drogového průmyslu, který je, jak zdůrazňuje, opět v rukou mafie.

Maria a svatí

image:Image Charisma Terezie z Avily