Pozorní návštěvníci Brna, Žďáru nad Sázavou nebo třeba Jindřichova Hradce jistě nepřehlédnou morové sloupy na hlavních náměstích těchto měst. Nad oltářem jejich podivuhodných architektur spatříme v kameni vykutanou grotu a v ní ležící dívku, ověnčenou růžemi. Sv. Rozálie se před 400 lety stala jednou z hlavních morových patronek.
Palermo v těchto dnech slaví jubileum své hlavní patronky sv. Rozálie, které vděčí za záchranu před morovou epidemií. Psal se rok 1624 a obyvatelstvo sicilského města bylo decimováno morem, když se jedné nemocné ve snu zjevila Rozálie a ukázala cestu ke grotě, v níž spočinulo její tělo. Následně došlo ke slavnostnímu přenesení relikvií z Monte Pellegrino do palermské katedrály, nemocní se uzdravovali už při pohledu na procesí a během několika dnů epidemie ustala. V roce 1630 pak papež Urban VIII. zapsal zapomenutou eremitku do Římského martyrologia.
Co nám dnes říká světice, která ve 12. století zvolila poustevnický život, téměř půl tisíciletí byla zapomenuta a pak za zázračných okolností objevena?
Nad tím se zamýšlí papež František v poselství k 400. výročí objevení relikvií sv. Rozálie. “Být křesťanem znamená jít proti proudu,” píše. Ve svém dopise Sicilanům cituje slova, která po sobě svatá poustevnice zanechala: "Já, Rozálie, dcera Sinibaldova, jsem se rozhodla žít v této jeskyni z lásky ke svému Pánu, Ježíši Kristu. "Z lásky k mému Pánu" - to je motiv, který vedl svatou Rozálii k obětování života a opuštění bohatství tohoto světa," napsal František. Připomněl, že život křesťana je vždy poznamenán křížem. Křesťan je ten, kdo vždy miluje, a to často za okolností, kdy láska není chápána nebo je odmítána. I dnes být křesťanem znamená jít proti proudu," dodává. Papež František vybízí obyvatele Palerma, aby se inspirovali svědectvím svaté Rozálie, sami přijali evangelijní životní styl, a vydávali pravdivé a jasné svědectví o Kristu.
Palermské oslavy 400. výročí nalezení těla sv. Rozálie začaly ve středu 10. července. Městem znovu prošlo procesí s jejími relikviemi, které zůstanou do pondělka vystaveny v katedrále. “Svatá Rozálie nás vyzývá k obnovení prvenství duchovního života, k odmítnutí modlářství a falešných příslibů štěstí,” říká arcibiskup Corrado Lorefice, palermský metropolita. Doufá, že oslavy povedou k osvobození Palerma od novodobého moru zatvrzelosti srdce a hledání útěchy v narkotikách, a tedy zároveň podpoře obrovského drogového průmyslu, který je, jak zdůrazňuje, opět v rukou mafie.