Příslušníci ozbrojených sil z celého světa se dnes, 8. února, sešli v Římě, aby zahájili dvoudenní jubilejní oslavy. Samotnou akci předcházelo setkání vojenských ordinářů, které pořádala Rada evropských biskupských konferencí (CCEE). Jubileum, jež přivádí do Říma delegace ze stovky zemí, klade důraz na roli vojáků nejen jako obránců, ale i jako tvůrců míru a naděje ve světě plném konfliktů. Papež František i přes zdravotní obtíže plánuje sloužit závěrečnou mši svatou.
Na tiskové konferenci pořádané Tiskovým střediskem Svatého stolce představil arcibiskup Rino Fisichella, viceprefekt Dikasteria pro evangelizaci, program Jubilea ozbrojených sil. Akce, které se účastní delegace z přibližně 100 zemí, odstartuje 8. února slavnostní poutí ke Svaté bráně. Odpoledne oživí římské náměstí Piazza del Popolo slavnostní orchestr, který přivítá vojenské skupiny z celého světa.
Arcibiskup Fisichella zdůraznil, že jubileum je především připomínkou míru, což je obzvláště důležité v době, kdy mnohé regiony světa čelí násilí a konfliktům. Citoval papeže Františka, který v jubilejní indikační bule připomněl, že „ti, kdo se stanou tvůrci pokoje, mohou být nazýváni Božími dětmi“. Mír je nejen hodnotou, ale i závazkem každého člověka, a jubileum je výzvou k hledání konkrétních cest, jak ho naplňovat.
Jedním z příkladů konkrétního úsilí ozbrojených sil o mír je operace Irini, jejímž cílem je podpořit stabilitu v Libyi. Podplukovník Ozren Lukenda z chorvatského námořnictva popsal tuto operaci jako klíčový nástroj v boji proti nelegálnímu obchodu se zbraněmi. Na této misi, kterou koordinuje Evropská unie, se podílí třiadvacet států.
Podplukovník Lukenda zdůraznil, že jubilejní rok naděje se hluboce dotýká i vojenských operací: „Přináší naději lidem postiženým krutostmi. Jejich přáním je mír a nic než mír.“ Naděje je podle něj nezbytným prvkem vojenské služby, protože „bez ní bychom neměli nic“.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce