Papež František bude prvním návštěvníkem, který projde Svatou branou Svatopetrské baziliky a povzbudí poutníky, kteří přijedou do Říma na Jubileum, aby se setkali s „Ježíšem, naší nadějí." Tato informace zazněla na tiskové konferenci 28. října 2024, jež představila události, které proběhnou před začátkem Svatého roku. Ten bude zahájen 24. prosince 2024 mší svatou na Svatopetrském náměstí, které bude předcházet koncert zvonů. O dva dny později Svatý otec otevře Svatou bránu v římské věznici Rebibbia.
Arcibiskup Rino Fisichella, kterého papež František pověřil přípravou jubilejních akcí zdůraznil, že Řím se připravuje ukázat poutníkům svou nejkrásnější tvář. Upozornil, že práce se pomalu chýlí ke konci.
Proprefekt Dikasteria pro evangelizaci oznámil, že Jubileum bude zahájeno 24. prosince slavnostní mší svatou, kterou bude Svatý otec sloužit na Svatopetrském náměstí v 19 hodin. Následovat bude otevření Svaté brány papežem, který jí projde jako první poutník. Zahájení Jubilea bude ohlášeno koncertem zvonů, který bude liturgii předcházet. 26. prosince se papež František vydá do římské věznice Rebibbia, aby zde otevřel Svatou bránu symbolizující naději pro všechny vězně po celém světě. Arcibiskup Fisichella připomněl papežovu výzvu v bule vyhlašující Jubileum: „Navrhuji vládám, aby v jubilejním roce přijaly iniciativy k obnovení naděje, formy amnestie nebo prominutí trestu, které pomohou lidem znovu získat víru v sebe sama a ve společnost.“
Série koncertů, která začne 3. listopadu, zahájí odpočítávání do začátku Jubilea. V 18 hodin v aule Conciliazione zahraje Národní akademie Santa Cecilia Symfonii č. 5 d-moll op. 7 Dmitrije Dmiitrijeviče Šostakoviče, orchestrální dílo, které Šostakovič zkomponoval na jaře roku 1937. 22. prosince v kostele svatého Ignáce z Loyoly představí slavný Papežský sbor Sixtinské kaple polyfonní skladby od autorů Palestriniho, Perosiho a Bertolucciho. Dne 27. listopadu bude zahájena dvouměsíční výstava kde bude poprvé v Římě vystaven obraz „Bílé ukřižování“ Marca Chagalla zapůjčený z Institutu umění v Chicagu ve Spojených státech. Od 16. prosince bude následovat výstava osmnácti „ikon naděje“, mimo jiné z Řecka, Ruska, Ukrajiny, Bulharska a Makedonie.
Proprefekt Dikasteria pro evangelizaci také oznámil účast Svatého stolce na světové výstavě Expo v japonské Ósace v příštím roce. Vatikán bude součástí italského pavilonu. Skutečnou raritou této akce bude vystavení díla „Kladení do hrobu“, které je jediným Caravaggiovým obrazem ve sbírce Vatikánských muzeí.
Na konferenci byl také představen nový maskot jménem Luce, který spojuje Jubileum a Expo. Je pojmenovaný podle latinského slova pro světlo a arcibiskup Fisichella uvedl, že Luce zobrazuje typické prvky poutníka a představuje spojení mezi křesťanskými symboly a japonskou kulturou.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce, redakčně upraveno