Sčítání letošního jubilejního ročníku dobročinné Tříkrálové sbírky je u konce! Podle průběžného sčítání půjde o historicky nejvyšší částku, kterou lidé darovali potřebným. Štědří dárci letos věnovali přes 184 milionů korun (loni to bylo necelých 176 milionů Kč). To je zatím nejvíce v 25leté historii této celostátní dobročinné sbírky.
Největší podíl na tom mají koledníci – ti v první polovině ledna do 28 800 pokladniček vykoledovali 175 milionů korun. Další peníze přišly jako online koleda, případně formou bezhotovostních darů a mohou chodit dále, po celý rok. Výnos Tříkrálové sbírky je tradičně určen na pomoc lidem v tíživé životní situaci – seniorům, lidem s postižením a nemocným, rodinám ohroženým sociálním vyloučením nebo lidem bez domova.
„Děkuji všem, kdo se koledování zúčastnili,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku každoročně pořádá. Také on se letos připojil ke koledníkům a koledoval v královském kostýmu s dalšími králi v Ostravě.
„Za letošní skvělý výsledek patří díky mnoha dobrovolníkům, zejména dětem a jejich rodičům, mládeži a dospělým organizátorům této celostátní sbírky. Obzvláště pak všem dárcům za jejich štědré příspěvky. Díky letošnímu úžasnému výsledku budeme moci účinně pomáhat lidem v nouzi, protože právě jim je výnos Tříkrálové sbírky určen,“ připomíná ředitel Curylo. „Děkujeme také partnerům sbírky, bez jejichž podpory by bylo obtížné sbírku v takovém rozsahu pořádat.“ Jmenovitě děkujeme partnerům sbírky za jejich podporu: T-Mobile, Česká televize, Český rozhlas, Nestlé a Česká pošta.
Nová hymna roztančila děti i dospělé
K popularitě Tříkrálové sbírky přispěla také nová hymna od hudebníka Michala Horáka. „Tento hit doslova roztančil celou republiku a videoklip má čtvrt milionu zhlédnutí na sociálních sítích,“ říká hrdě Gabriela Víšová, hlavní koordinátorka Tříkrálové sbírky a sama rovněž kolednice. – Více zde.
Do Tříkrálové sbírky se každoročně zapojí kolem sedmdesáti tisíc dobrovolníků. Většinou jsou to mladí lidé a děti, kteří v tříkrálových převlecích vyjdou do ulic, aby svým zpěvem a uděleným požehnáním v podobě nápisu K + M + B + potěšili své sousedy a současně tak pomohli lidem v nouzi, kteří se bez cizí pomoci neobejdou.
Sbírce nechybí ani výchovný rozměr. „Pro mnoho mladých lidí tato akce představuje smysluplné využití jejich volného času. Nejmladší generace učí být solidární a pomáhat druhým,“ vyzdvihuje smysl Tříkrálové sbírky ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
Kde peníze pomohou?
Výtěžek sbírky je rozdělen podle předem daného klíče: do obcí, kde byly peníze vykoledovány, se vrací téměř dvě třetiny (65 %) výtěžku. Dalších 15 % jde na činnost regionální (diecézní) Charity. Celkem 10 % putuje na pomoc v zahraničí (zejména na okamžitou pomoc při mimořádných událostech, jako jsou povodně nebo zemětřesení), 5 % použije na celostátní projekty Charita Česká republika a na samotnou organizaci sbírky je ze zákona určena režie ve výši 5 % vykoledované částky.
Několik příkladů:
V Domově pokojného stáří v Bohuslavicích na Prostějovsku chtějí vyměnit po 25 letech pomalu dosluhující výtah. „Na jeho opravy vynakládáme stále více prostředků,“ vysvětluje Naděžda Páleníková, ředitelka Charity Konice, pod kterou dům v Bohuslavicích patří. Výnos z tříkrálové koledy jim umožní získat prostředky na dotace. Bez peněz z Tříkrálové sbírky by si rekonstrukci nemohli dovolit.
V Krnově jednak podpoří službu ChariTaxi, další část výnosu pak vloží do opravy vlastního střediska krnovské Charity, které vyplavily loňské zářijové povodně. Charita Hrabyně podpoří chráněné dílny, sociální podnik a integraci osob se zdravotním postižením.
Hospic Anežky České v Červeném Kostelci nakoupí pět polohovacích postelí včetně matrací a zdravotnického materiálu. Mobilní hospic tamtéž zajistí lepší dostupnosti sester v terénu a pořídí zdravotnickou techniku pro péči o nevyléčitelně nemocné pacienty.
V Jihlavě pořídí hygienické a domácí potřeby, oblečení a potraviny pro Charitní záchrannou síť, která slouží lidem v nouzi, a uhradí část provozních nákladů této služby.
V Blansku podpoří pomoc seniorům a lidem se zdravotním hendikepem v regionu – terénní pracovníci za nimi dojíždějí domů a nabízejí podporu i jejich blízkým, kteří se o ně starají. Podobně podporují rodiny s dětmi v nouzi v jejich domovech. Pro ty, kteří nemají kam jít, provozuje azylový dům.
Podpora lidí v nouzi se chystá i v dalších městech, například v Chebu, Klatovech nebo v Kolíně. Farní charita Neratovice nakoupí vybavení pro volnočasové aktivity pro děti ze sociálně slabých rodin a polohovací křesla pro nově vzniklý stacionář pro seniory U Zahrádek.
Řeckokatolická charita podpoří péči o psychické zdraví ukrajinských válečných veteránů při rehabilitaci v Česku. Podpoří také volnočasové aktivity pro dětí migrantů z Ukrajiny.
„Letošní výsledek je opět úžasný a po pravdě jsem ho vůbec nečekal, protože vnímám problémy lidí kolem nás, a jsem moc rád, že se obavy nevyplnily. Věřím, že letošní částka přinese spoustu požehnání,“ komentoval letošní výsledek P. Vilém Štěpán, na jehož faře v Liběšicích u Žatce sídlí Centrum Svaté Rodiny, zaměřené na doučování a vzdělání dětí ze sociálně znevýhodněných rodin, smysluplné trávení volného času a pomoc sociálně slabým rodinám v tíživé situaci.
Záměry jsou představeny na webu Tříkrálové sbírky.
Tříkrálový koncert v České televizi
Součástí sbírky je také tradiční Tříkrálový koncert, který byl živě vysílán z Městského divadla Brno v neděli 5. ledna 2025 od 18 hodin na ČT 1. Záznam letošního koncertu i všech předchozích lze zhlédnout v archivu České televize.
Jak do sbírky přispět?
Do Tříkrálové sbírky lze přispívat i nadále prostřednictvím online koledy (do online kasičky lze přispívat po celý rok), přispět lze bezhotovostně na číslo účtu 66008822/0800 u České spořitelny, VS 777.
Přispět lze dárcovskou SMS: DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30; DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60 případně DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90, DMS KOLEDA 190 nebo DMS TRV KOLEDA 190, a to na číslo 87 777. Více nawww.darcovskasms.cz.
Aktuální situaci i novinky můžete sledovat na webu Tříkrálové sbírky, na Facebooku a Instagramu.