Ve Velké Británii byla včera zveřejněna závěrečná zpráva Nezávislého vyšetřování ohledně sexuálního zneužívání dětí (IICSA), která má více než 450 stran. Jako oběti se komisi během sedmi let přihlásilo kolem 7 000 osob, přičemž ke zneužívání mělo docházet v nejrůznějších organizacích a skupinách společnosti v Anglii a Walesu. Podle předsedkyně vyšetřovací komise Alexis Jayové je povaha a rozsah zneužívání "děsivé a hluboce znepokojující".
Iniciativu v roce 2014 podnítila tehdejší ministryně vnitra Theresa Mayová. Výsledná zpráva obsahuje 20 doporučení, například zavedení povinného hlášení případů, odškodnění či nových orgánů na ochranu dětí. Vláda by například měla urychleně zavést právní předpisy, které by umožnily stíhat každého, kdo pracuje s dětmi a sexuální zneužívání neohlásí, uvedla Jayová.
Studie se týká také církví. V letech 1970-2015 byly na zneužívání v římskokatolické církvi podány 3 000 stížností a padlo 133 rozsudků, přičemž obětem byly vyplaceny miliony odškodného. V anglikánské církvi došlo k 390 odsouzením počínaje 40. léty. Podle zprávy se obětem nedostávalo dostatečné podpory, zatímco pachatelé bývali často chráněni. Jako hlavní důvod udává mocenské struktury církvi, které kléru zajišťovaly určitou nedotknutelnost.
Jako problematický ukazuje studie také přístup jiných náboženských společností či sekt, které se snažily svou pověst chránit tím, že zneužívání dětí zakrývaly.
Katolická biskupská konference Anglie a Walesu v reakci na zveřejnění studie veřejně slíbila, že ji pečlivě prostuduje včetně doporučení. V prohlášení uvedla, že nepoleví v úsilí učinit život a práci v církvi bezpečnější pro všechny a naváže na už přijatá opatření. "Je důležité, abychom se ještě jednou a bez výhrad omluvili všem, kteří byli zraněni zneužíváním v římskokatolické církvi v Anglii," zdůraznili biskupové.
Anglikánská církev rovněž uvedla, že doporučení podrobně zváží. I její představitelé znovu vyjádřili lítost nad bolestí, kterou církev způsobila svým selháním při ochraně dětí.
Zdroj: Kathpress, Vatican News