Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Jihokorejští biskupové: Stanné právo ohrožuje těžce vydobytou demokracii

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 12. 2024, 10.42
TiskTisk

Krátkodobé, ale šokující zavedení stanného práva jihokorejským prezidentem Yoon Suk Yeolem vyvolalo bouři kritiky a mezi nejhlasitějšími obhájci demokratických hodnot se objevili náboženští představitelé. Přestože bylo opatření pod tlakem parlamentu rychle odvoláno, jeho dozvuky nadále otřásají jihokorejskou politickou a společenskou scénou.

image:Image 66/source/orig/65375_korean-flag-2639315-1280.jpg
Wikimedia Commons

Konference katolických biskupů Koreje (CBCK) vyzvala prezidenta Yoona k omluvě a vysvětlení. Biskup Mathias Ri Iong-hoon ze Suwonu zdůraznil především velké oběti, které vydláždily cestu jihokorejské demokracii. „Naše demokracie je postavena na krvi a slzách generací, které bojovaly za svobodu. Nelze ji tak lehce ohrozit,“ prohlásil. Stejný názor rezonoval i mimo katolickou církev. Biskup Kim Chung-suk z Korejské metodistické církve označil krok za zradu a konstatoval, že vyhlášení stanného práva podkopalo důvěru mezi vládou a lidem.

Vyhlášení stanného práva zahrnovalo rozsáhlá omezení, například zákaz veřejných demonstrací a jakékoli politické aktivity, která vyhlásil generál Park An-soo, velitel pořádkových sil. Kritici přirovnávají tato opatření k návratu do temných časů autoritářské vlády a varují před nebezpečnými následky, které mohou vést k oslabení demokratických hodnot. Organizace jako Bible Korea a Nehemiah Research Center zašly tak daleko, že vyzvaly prezidenta Yoona k rezignaci. 

Tato reakce sjednotila náboženské komunity napříč vyznáními. Buddhističtí představitelé se připojili ke křesťanským hlasům a odsoudili Yoonovo jednání, které označili za ohrožení demokratické struktury země. „Prezidentovo nerespektování ústavního pořádku je důvodem k odstoupení z funkce,“ prohlásil jeden z buddhistických vůdců na nedávném tiskovém brífinku. Korejské církevní středisko pro lidská práva, vlivná skupina na obhajobu práv, prohlásilo, že je připraveno mobilizovat křesťany na obranu demokracie, a zdůraznilo zásadní roli náboženských společenství v zemi.

Yoonovo rozhodnutí odvolat stanné právo sice krizi na chvíli zažehnalo, ale jeho politická pozice byla značně oslabena. Opoziční strany se shodly a požadují odvolání prezidenta z funkce, což posílilo veřejný a politický odpor vůči jeho vládě. Tato epizoda znovu rozvířila debatu o prezidentských pravomocích v Jižní Koreji a ukázala také sjednocující potenciál náboženských vůdců, jejichž morální autorita nadále ovlivňuje politickou dráhu Jižní Koreje.

Zdroj: Zenit


Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou