Jeruzalémský patriarcha vyhlásil na 7. října den modliteb a půstu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 9. 2024, 11.19

Latinský patriarcha Jeruzaléma, kardinál Pierbattista Pizzaballa, vyzval věřící k účasti na dni modliteb a půstu 7. října, rok poté, co Hamás zahájil svůj útok na Izrael.

image:Image 63/source/orig/62439_popefrancispizzaballa082824-ezgif-com-webp-to-jpg-converter.jpg
Vatican Media

„Blíží se měsíc říjen,“ napsal Pizzaballa 26. září v dopise adresovaném jeruzalémskému latinskému patriarchátu, “a s ním i uvědomění, že za poslední rok se Svatá země, a nejen ona, ponořila do víru násilí a nenávisti, jaký nikdy předtím neviděla a nezažila.“

„Intenzita a dopad tragédií, jichž jsme byli svědky v uplynulých dvanácti měsících, hluboce rozdrásaly naše svědomí a smysl pro lidskost,“ dodal Pizzaballa a poznamenal, že konflikt ‚zasadil hlubokou ránu‘ sociálnímu a politickému vědomí regionu.

Podle posledních zpráv teroristé Hamásu při útocích 7. října zabili odhadem 1 200 Izraelců a dalších 251 civilistů vzali jako rukojmí.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem odhaduje, že od začátku války mezi Izraelem a Hamásem bylo zabito celkem 40 005 Palestinců a dalších 623 obětí na Západním břehu Jordánu, včetně bojovníků Hamásu.

Při posledním útoku z 23. září Izrael vypustil na Libanon sérii bomb, které měly způsobit smrt nejméně 558 lidí, včetně 50 dětí a 94 žen. Dalších 1 800 osob bylo při útocích rovněž zraněno.

Izraelské síly od té doby zachytily balistickou raketu Hizballáhu vypálenou na Tel Aviv 25. září. Předpokládá se, že se jednalo o první balistickou střelu, kterou Hizballáh na Izrael vypálil.

Od začátku konfliktu se Pizzaballa neúnavně zasazuje o mír a příměří v regionu. V dopise latinský patriarcha prohlásil, že věřící musí i nadále vyzývat vedoucí představitele, aby se znovu přihlásili ke spravedlnosti, svobodě, důstojnosti a míru: „I my máme povinnost zavázat se k míru, nejprve tím, že uchráníme svá srdce od všech pocitů nenávisti a místo toho budeme pěstovat touhu po dobru pro všechny."

Pizzaballa také připomněl, že církev slaví 7. října svátek Panny Marie, Královny růžence. „Kéž si každý z nás s růžencem nebo jakoukoli formou, kterou uzná za vhodnou, osobně, ale lépe opět ve společenství, najde chvilku, aby se zastavil a pomodlil a přinesl 'milosrdnému Otci a Bohu veškeré útěchy' (2 Kor 1,3) svou touhu po míru a smíření,“ uzavřel.

Zdroj: CNA, redakčně upraveno

Konflikt ve Svaté zemi