Papež František v neděli odcestuje na svou 37. apoštolskou cestu do Kanady, kde se setká především se zástupci původních obyvatel Kanady. Jeho předchůdce papež Jan Pavel II. se se zástupci původních obyvatel žijících v Kanadě již několikrát setkal, ocenil jejich kulturu, podpořil jejich práva a uznal, že "nastala hodina, kdy je třeba zacelit rány a zahojit všechna rozdělení".
Papež František se chystá na cestu do Kanady, kterou označil za "kající pouť". V pozadí jsou však dvě další návštěvy papeže svatého Jana Pavla II. v letech 1984 a 1987. Svou první apoštolskou cestu do Kanady podnikl v roce 1984, kdy 9. září přistál v Québecu a 20. září se z Ottawy vrátil do Říma. Během své dvanáctidenní cesty po Kanadě se několikrát setkal se zástupci původních obyvatel žijících v Kanadě, při nichž projevil úctu a obdiv k jejich kultuře a hájil jejich práva.
Den po svém příjezdu do Kanady, 10. září, se papež Jan Pavel setkal se skupinou původních obyvatel a Inuitů v národní svatyni sv. Anny de Beaupré v Québecu, která je staletým poutním místem Severní Ameriky. Mezi přítomnými bylo zastoupeno deset různých národnostních skupin. Vzhledem k významu svých starších obyvatel chovají domorodé národy ke svaté Anně, Ježíšově babičce, obzvlášť silnou úctu.
Jan Pavel II.: "Přišel jsem hlásat vaši důstojnost a podporovat váš osudV anglické části svého proslovu papež Jan Pavel II. hovořil o důležitosti "smíření mezi národy". "Pokud skutečně věříme, že nás Bůh stvořil ke svému obrazu," řekl, "budeme schopni přijmout jeden druhého i s našimi odlišnostmi". Dodal, že jedině Ježíš může "zlomit pouta" jakékoli formy sobectví. Nejkrásnější část jeho projevu vysvětlovala podstatu "církve Ježíše Krista... vaší církve..... Je jako ony 'skrýše', které vaši předkové budovali podél všech tras svých cest, aby nikdo nebyl přistižen bez zásob". Poté promluvil anglicky, francouzsky a "některým z vašich jazyků" a papež Jan Pavel se přiblížil, "abych vám vyjádřil svou bratrskou náklonnost".