Jaké Svaté brány se otevřou během Jubilea 2025? Vatikán vydává upřesnění

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 8. 2024, 17.03

Dikasterium pro evangelizaci vydalo dnes 1. srpna informace týkající se nacházejícího Svatého roku. Nóta upřesňuje, že během Jubilea 2025 budou Svaté brány otevřeny pouze ve čtyřech papežských bazilikách v Římě a v jedné věznici.

image:Image 60/source/orig/59957_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-138.jpeg
Vatican Media

Před Jubileem 2025 papež František ve své indikační bule nazvané Spes non confundit (Naděje nezklame) stanovuje jako Svaté brány ty ve Svatopetrské bazilice a v dalších třech papežských bazilikách, konkrétně v Lateránské bazilice, bazilice Panny Marie Sněžné a bazilice sv. Pavla za hradbami. Výjimkou bude Svatá brána v jedné věznici, kterou si papež osobně přeje otevřít, "aby vězňům nabídl konkrétní znamení blízkosti'".

To potvrzuje i dnešní nóta vydaná Dikasteriem pro evangelizaci, která k otevírání Svatých bran na jiných místech než v Římě konkrétně uvádí: "Vzhledem k blížícímu se zahájení Jubilea 2025 byla nedávno vznesena otázka týkající se plánování a otevírání Svatých bran v katedrálních kostelech, mezinárodních a národních poutních místech, či v dalších zvláště významných chrámech."

"V tomto ohledu jsme velmi citlivě zvážili pastorační a náboženské důvody, které mohly vyvolat takovou chvályhodnou snahu, nicméně považujeme za nutné připomenout přesné údaje stanovené Svatým otcem v bule Spes non confundit, která jasně stanovuje Svaté brány pro nadcházející Jubileum."

V textu dikasterium rovněž připomíná, že "důležitým a poznávacím znamením Jubilejního roku", které přetrvává již od prvního Jubilea v roce 1300, jsou odpustky, které "vyjadřují plnost Božího odpuštění, jež nezná hranic", a to prostřednictvím svátosti smíření a projevů lásky a naděje. Vyzývají dále věřící, aby se podrobně seznámili s konkrétními detaily v dekretu Apoštolské penitenciárie z 13. května 2024, aby mohli plně prožít tento okamžik milosti.

Kdy se otevřou Svaté brány?

V dokumentu Spes non confundit papež František oznámil, že Jubilejní rok bude zahájen otevřením Svaté brány Svatopetrské baziliky na Štědrý den roku 2024. Svatou bránu tohoto chrámu otevírá papež pouze na začátku Jubilejního roku. Obvykle je to první brána, která se při zahájení Svatého roku otevírá. První doklad o tom, že se obřad konal ve Svatopetrské bazilice, pochází z roku 1500 za pontifikátu Alexandra VI.

29. prosince papež otevře Svatou bránu Lateránské baziliky v Římě. Ve stejný den bude ve všech katedrálách a konkatedrálách po celém světě sloužit mši svatou místní biskup u příležitosti zahájení Jubilea.

Na slavnost Panny Marie, Matky Boží, 1. ledna 2025 otevře papež František Svatou bránu baziliky Panny Marie Sněžné a Svatou bránu baziliky sv. Pavla za hradbami v neděli 5. ledna o vigilii Zjevení Páně.

Jubileum skončí 28. prosince 2025 v místních církvích po celém světě, přičemž ve stejný den se uzavřou Svaté brány Lateránské baziliky i bazilik Panny Marie Sněžné a sv. Pavla za hradbami. Jubilejní rok bude formálně ukončen v Římě o slavnosti Zjevení Páně 6. ledna 2026.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Jubilejní rok 2025 Národní pouť do Říma 2025