"Nebuďte nikdy smutní, křesťan nemůže být smutný. Nenechte se nikdy ovládnout bezmocí. Naše radost není radostí z vlastnictví mnoha věcí, ale ze setkání s Ježíšem," řekl papež František při mši na Květnou neděli, kterou v roce 2013 započal pašijový týden. 1. února mnohým z nás začíná suchý únor, jehož výzva bude o dva týdny později znásobena Popeleční středou a následným čtyřicetidenním postem. Radostní máme být ovšem stále. I o suchém postním únoru?, řekne si mnohý z nás posmutněle. Ano ano. Ale jak na to?
Důležité je si uvědomit, co je vlastně principem křesťansky prožívané postní doby. Není to zdaleka jen odpeření si jídla (či pití). Nejvíce jde o zřeknutí se čehokoliv, co v našem životě můžeme postrádat. Všeho zbytečného, překážejícího, a toho, co nás spoutává a činí nesvobodnými. A tak se učit ve svém životě tvořit prostor pro Boha a v pilování této dovednosti ideálně nikdy nepřestat.
Postním poselstvím papeže Františka z roku 2018 je inspirován kreativním seznam tipů, jak je možné se postit:
“Posti se od negativních slov, mluv zdvořile. Posti se od nespokojenosti, naplň se vděčností. Posti se od hněvu a naplň se mírností a trpělivostí. Posti se od pesimismu a naplň se nadějí a optimismem. Posti se od starostí a naplň se důvěrou v Boha. Posti se od stížností a syť se prostými věcmi života. Přestaň živit napětí a naplň se modlitbou. Posti se od hořkosti a smutku a naplň srdce radostí. Posti se od egoismu a sobectví a naplň se soucitem k druhým. Posti se od neodpuštění a naplň se smířením. Posti se od slov a naplň se tichem, abys naslouchal druhým.”
Tento seznam je vlastně svědectvím, že půst může být prožíván radostně a že postní skutky vedou do života, lásky a radosti. Optimismem, důvěrou v Boha, sycením “prostými věcmi života” a vděčností překypují také fejetony známé autorky Hany Pinknerové. Pokud se chcete někde inspirovat v dovednosti “jak hledat radost, potěšení a milostné Boží vzkazy”, pak jednoznačně u ní. Například v nové knize Potěšení není nikdy dost. Tato kniha je ohlédnutím za třemi lety intenzivního hledání potěšení. Takových, na která dosáhnou všichni, nebo téměř všichni a která nic, nebo téměř nic nestojí. Potěšení, která jsou, ale neměla by být samozřejmostí: “Některé činnosti nebo požitky jsou potěšením, ale dávno jsme je za potěšení odvykli považovat. Staly se samozřejmostí, zvykem, rutinou. Nový úhel pohledu jim propůjčil nezvyklý třpyt.”
Pozorovat létající ptáčky, padající listí, klidnou vodní hladinu. Užít si ranní sklenici vody na lačno, nový zubní kartáček i cestu z práce. Potěšení utajená, sdílená i šitá na míru. Všechny zážitky a zkušenosti z tohoto prvního roku objevování vyšly v knize Jedno potěšení týdně (KNA, 2010) a tvoří první část nové bible potěšení.
Když se ovšem začnete dívat na svět optikou “hledače prostých radostí všedního dne”, samotné nahlížení na mnoho situací či věcí z této perspektivy se vám stane potěšením, kterého se nebudete chtít jen tak vzdát. Jedno potěšení týdně tak druhý rok přerostlo v knihu Další porce potěšení (KNA, 2011), ve které šla autorka více do hloubky: “Zkoušela jsem nacházet potěšení ve věcech, které mi nebyly úplně příjemné. Trpělivě jsem se učila hledat na všem, co dělám, to, co by mě mohlo potěšit a bavit.” Zavařování okurek, věšení prádla či žehlení… někdo nemá rád, někomu nevadí, a někoho dokonce těší. A pokud ještě ne, s pomocí autorky může začít těšit. Nebylo by to hezké, kdyby nás vlastně na všem něco bavilo?
“Potěšení jsou všude kolem nás, jen se rozhlédnout. Někdy se skrývají ve věcech, které považujeme za samozřejmost. Vychutnáme si je až tehdy, když je nějakou dobu postrádáme. Jiná potěšení jsou k nalezení v činnostech či situacích, které běžně nevyhledáváme, nebo jsou nám dokonce nepříjemné. Stačí však změn našeho postoje, a hle - potěšení. Nic není samozřejmost a nic není náhoda.” Tak začíná třetí kniha o hledání potěšení, s názvem Dneska jsem to stihla (KNA, 2012). “Tento třetí svazek mapuje třetí rok mého výzkumu o výskytu potěšení. … Uvědomuj si, kolik dobrého mne v životě potkává, a jsem za to vděčná.”
I ty nejmenší radosti dokazují existenci radosti a přítomnost lásky na zemi, říká Hana Pinknerová. Pojďme se o tom v letošní postní době sami přesvědčit.
Knihu Potěšení není nikdy dost zakoupíte také na e-shopu Cirkev.cz.