Jak se žije početným rodinám nebo ženám v tíživé životní situaci? V ČT to ukáže dokumentární cyklus V novém světle

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze,Olomoucká arcidiecéze,Pražská arcidiecéze
Datum publikace13. 9. 2024, 12.07

Den před památkou českého národního světce svatého Václava odstartuje na ČT1 dokumentární série "V novém světle". Pořadem provází dlouholetá tvář České televize Hana Scharffová.

image:Image 62/source/orig/61767_42942_0_240913-v-novem-svetle-1.jpg

Katolická církev jako zkostnatělá instituce, která neřeší současné problémy a výzvy? Zapomeňte. Každý den se vydává z kostelů a modliteben, aby podávala pomocnou ruku tam, kde je potřeba. Jak řekl papež František: „Nejprve lidsky, potom katolicky.“

„V době, kdy se lidé často uzavírají ve svých bublinách a obtížně hledají společnou řeč, považuji za důležité ukazovat ve vysílání České televize silné příběhy o lidské pomoci, podpoře a sounáležitosti,“ říká Milan Fridrich, programový ředitel České televize.

Mezi nebem a zemí je člověk. Člověk je také hlavním hrdinou celého cyklu. První epizoda přinese příběhy žen, které se ocitly ve složité životní situaci. Zažily fyzické násilí, život na ulici. V nejtěžších chvílích přišla příležitost postavit se na vlastní nohy a žít „normální“ život. V dalších dílech se diváci dozvědí, kde pomáhají kaplani hledat naději či smíření, jak se žije početným rodinám v Česku, nebo že stále platí okřídlené „práce jako na kostele“.

„Jsem velmi rád, že se tři diecéze pražská, olomoucká a ostravsko-opavská mohou podílet na tomto dokumentárním cyklu. Umění vidět zdánlivě složité situace a události v novém světle, hledat a nacházet v nich naději, to je nejen křesťanské, ale obecně lidské téma,“ upozorňuje Mons. Jan Balík, generální vikář pražské arcidiecéze.

„Víra, naděje a láska. Hodnoty, které jsou univerzálně platné a promlouvají k nám v každé době. Jsem vděčný za příležitost ukázat v naší sérii veřejnosti, kolik podpory a pomoci nabízejí lidé lidem,“ uzavírá Vítězslav Jandák mladší, producent.

Cyklus vznikl v koprodukci České televize, Arcidiecéze pražské, Arcidiecéze olomoucké a Diecéze ostravsko-opavské a společnosti Rolling Media.

V novém světle se ve vysílání ČT1 poprvé objeví v pátek 27. září ve 14:00, repríza následuje v sobotu 28. září ve 12:30 na ČT2. Jednotlivé epizody budou dostupné také v iVysílání ČT.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Život z víry Média