„Vy, rodiče, jste pro své děti obraz či ikona samotného Boha. Skrze vás ho děti poznávají, vy ho pro ně ztělesňujete. Úkolem ikony je vyvolat touhu po Bohu a vy jste pro své děti ikonou samotného Boha. Tuto ikonu píšete vlastním tělem, vlastní krví a vlastním potem, vytváříte ji svými slovy a skutky, svými polibky a objetími, svou láskou. Vy jste pro své děti ikona samotného Boha. Nespěchejte, na dokončení obrazu máte celý život, vyžaduje tolik vytrvalé a pečlivé práce. Často se obracejte k jeho vzoru, aby se jeho tvář stále více zrcadlila v té vaší.”
Když jsme očekávali našeho prvního potomka, bála jsem se porodu asi víc, než je zdrávo. Popravdě, měla jsem z něj panickou hrůzu a namlouvala si, že povede-li se dítě bez újmy na duších i na tělech přivést na svět, máme to nejhorší za sebou. Kdo by čekal, že porodem vše teprve začíná? Sáhneme-li po těch správných knihách (někdy raději, než poslouchat zaručené rady bližních), můžeme se na vše náročné, co po zázraku zrození nového života nevyhnutelně přichází, připravit. Například s knihou My a děti, která mapuje, jak příchod dítěte proměňuje vztahy mezi manželi.
Letos je tomu již třináct let!, co spatřil světlo světa náš prvorozený. Existence nového ‘bezbranného’ človíčka, (jehož řev byl slyšet z šestého patra paneláku až na parkoviště), v nás krom nadpozemské lásky a něhy otevřela i temné komnaty, o kterých jsme – já ani manžel – celý život ani nevěděli. Monotónně se opakující základní životní operace (nakrmit – a možná se stihnout najíst, přebalit – a bleskově si odskočit…), spánková deprivace, minimální sociální kontakt a jiné špeky novopečeného rodičovství s tzv. ‘náročným dítětem’ dávalo naší psychice pořádně zabrat. A našemu vztahu také. Někdy jsme se nepoznávali navzájem, ale občas jsme děsili i sami sebe. Bylo by něco jinak, kdybychom se na první dny, týdny a měsíce po porodu připravovali stejně poctivě jako na porod samotný?
Při řešení praktických rodičovských problémů vnímají autoři knihy, italští katoličtí manželé, manželští a rodinní poradci, Giovanna Fumagalliová a Davide Biollo, jako velkou pomoc živý duchovní život manželů. V devíti kapitolách knihy My a děti odpovídají na otázky jako „Čím si projevovat pozornost, když jsme jako rodiče plní starostí? Kde nám naši vlastní rodičové pomáhají a kdy už se míchají do života? Na co nezapomenout při výchově k víře? Jak může pomoci sdílení rodičovských trampot s jinými páry? A jak rodičovství přežít ve zdraví a vzájemné lásce?”
Moji rodiče jsou o pouhé dva roky starší než autoři narození v letech 1966 a 1962. Jejich názory na některé aspekty výchovy se však (s autory knihy i s názory mé maličkosti) diametrálně liší. Jak je milé číst místo »ať si ho nerozmazlíte; nekoj ho, kdykoliv zakňouká; měl by spát ve vlastní postýlce; no tak si pořve, no«, třeba toto: „Potřebám vašeho dítěte – jestli ho kojit, nebo mu dávat láhev, jestli má spát ve vaší posteli, nebo v dětské postýlce, jestli mu dávat dudlík, nebo ne – nikdo nerozumí lépe než vy. Důvěřujte sobě i dítěti a všechno bude v pořádku.”
Každá z devíti kapitol knihy obsahuje v úvodu úryvky žalmů, evangelií, knih jako Džibránův Prorok, nebo z jiných hlubokých a moudrých textů. Na ně navazují úvahy autorů vycházející z úvodního textu. Třetí část uvozená zvoláním »Teď už chápu!«, pomáhá promyslet a urovnat myšlenky z právě nabytých informací. »A co my?«, mají se ptát čtenáři – manželé – sami sebe či navzájem: „Čeho se nejvíc bojím, když si představím nás dva jako rodiče? Jaká slova mě zraňují? Jaké vzpomínky mám na to, když jsem si hrál(a) s rodiči? Teď ti povím, co od tebe očekávám, když jsem opravdu utahaná! A já, když jsem utahaný!” Je vidět, že otázky nekloužou po povrchu a leckdy může dojít i na citlivé téma. Každá poctivě zodpovězená otázka je však krůčkem k uvědomění si vlastních obav, strachů i očekávání a potřeb a vede k poznání sebe i druhého, což může být pro nadcházející náročné období velice cenné. Na konci žádné kapitoly nechybí modlitba.
Kniha My a děti z Karmelitánského nakladatelství je publikace volně navazující na knihu s názvem Nosím v sobě život, pojednávající o mateřské lásce a duchovním životě během těhotenství. Edice Familia dostala v těchto posledních dvou novinkách nový kabátek. Obálky zdobí jemné ilustrace Markéty M. Müller. Texty jsou doplněny celostránkovými barevnými fotografiemi a formátem se vejdou i do větší kapsy. Jsou tedy ideálním společníkem například při dlouhém čekání v těhotenské poradně, vřele je lze ale doporučit také jako dárek pro maminky v očekávání nebo novopečené rodiče. Osvěžení přinese i do manželských společenství a bude dobrým podkladem a inspirací pro manželská setkání.
Knihu My a děti - jak příchod dítěte promění vztahy mezi manželi, můžete zakoupit také na e-shopu Cirkev.cz.