Italský ústavní soud v úterý zablokoval referendum o dekriminalizaci lékařsky asistované sebevraždy, přičemž poukázal na nedostatečnou právní ochranu slabých a zranitelných osob.
Vedení italské biskupské konference uvítalo rozhodnutí soudu v prohlášení z 15. února. Výrok soudu „je velmi konkrétní výzvou k tomu, aby nikdy nebyl marginalizován závazek společnosti jako celku nabídnout podporu nezbytnou k překonání nebo zmírnění situace utrpení nebo nouze“, uvedli biskupové.
Petice s více než 1,2 miliony podpisy požadující uspořádání celostátního referenda byla italskému soudu předložena v říjnu 2021.
Ústavní soud uvedl, že „považuje otázku v referendu za nepřípustnou“, protože pokud by referendum zrušilo stávající trestněprávní úpravu asistované sebevraždy, „nebyla by zachována ústavně nezbytná minimální ochrana lidského života – obecně i se zvláštním ohledem na slabé a zranitelné osoby“.
Plný rozsudek ohledně referenda vydá soud v nejbližších dnech.
Asistovaná sebevražda i eutanazie jsou v Itálii nezákonné, neboť trestní zákon zde říká, že „kdo způsobí smrt člověka s jeho souhlasem, je potrestán odnětím svobody na šest až patnáct let“.
Kromě nyní zamítnutého referenda bude v Poslanecké sněmovně, dolní komoře italského parlamentu, brzy předložen k hlasování návrh zákona o legalizaci asistované sebevraždy, která je v italské legislativě známá jako „zabití souhlasícího“. Ještě předtím, počínaje 17. únorem, budou poslanci hlasovat o změnách v textu zákona.
Papež František a významní vatikánští představitelé se v posledních týdnech veřejně vyjádřili k učení katolické církve o důstojnosti lidského života. Při středeční generální audienci 9. února papež hovořil o „nepřijatelném tíhnutí k zabíjení“. „Musíme lidi na cestě ke smrti doprovázet, ale ne smrt působit nebo usnadňovat jakoukoli formu sebevraždy,“ řekl.
„Pamatujte, že právo na péči a léčbu pro všechny musí být vždy upřednostňováno, aby ti nejslabší, zejména staří a nemocní, nebyli nikdy odmítnuti,“ pokračoval František. „Život je právo, nikoliv smrt, kterou je třeba vítat, nikoliv ji působit. A tento etický princip se týká všech, nejen křesťanů nebo věřících.“
Kardinál Luis Ladaria, prefekt Kongregace pro nauku víry, zaslal dopis podpory konferenci proti eutanazii, kterou uspořádaly organizace Pro Vita & Famiglia a Euthanasia Prevention Coalition. Akce se konala 9. února a nesla název „Eutanazie: život, který má být zahozen? Povinnost společnosti tváří v tvář utrpení“.
„V posledních letech jsme na mezinárodní legislativní úrovni svědky prosazování eutanazie a asistované sebevraždy, což představuje skutečnou změnu paradigmatu v péči o nemocné v terminálním stádiu života,“ napsal Ladaria.
Uvedl, že církev vždy hájila důstojnost a právo na život každé lidské bytosti od okamžiku početí až do jeho přirozené smrti, přičemž citoval církevní dokumenty, včetně encykliky papeže Jana Pavla II. Evangelium vitae z roku 1995 a prohlášení Kongregace pro nauku víry Iura et bona z roku 1980 a dopis Samaritanus bonus z roku 2020.
„Učení církve je v tomto ohledu jasné,“ řekl Ladaria. Vatikán také minulý týden uspořádal webinář, na kterém hovořil o významu paliativní péče jako život podporující alternativy k eutanazii.
Překlad: Terezie Kvapilíková