Papežská humanitární organizace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need - ACN) varuje před nárůstem islamisticky motivovaného násilí v západní Africe, zejména v Beninu. Jak o tom dnes informovala v Mnichově, její projektoví partneři hlásí stále častější útoky na severu země. Začaly na konci roku 2021 a v posledním roce se zintenzivnily.
To omezilo místní pastorační činnost katolické církve, benediktinský klášter v Natitingou byl například kvůli strachu z únosů uzavřen. Tamní řeholnice se nyní nacházejí ve vnitrozemí Beninu.
"Církev v nouzi je velmi znepokojena tím, že se džihádistický teror šíří po celé západní Africe," uvedli představitelé organizace. "Zatímco dosud byly zasaženy hlavně Mali, Burkina Faso, Niger, Kamerun, Čad a Nigérie, extremisté se stále častěji zaměřují i na sousední země," dodali. Cílem útoků je vytvořit nadnárodní chalífát od Sahelu přes Blízký východ až po jih Filipín.
Jak také ACN vysvětlila, v ohrožení jsou všichni obyvatelé příslušných států, kteří nesdílejí světonázor islamistických extremistů. „Křesťané jsou však pronásledovaní ve zvýšené míře, protože je teroristé nenávidí kvůli jejich hodnotám a způsobu života," uvedla agentura. V postižených zemích se únosy kněží a řeholníků staly v posledních letech běžnou záležitostí, nejčastější jsou v Nigérii. Podle Církve v nouzi tvoří křesťané v Beninu asi 45 % obyvatel, katolíků je zhruba 25 %.