Den svatého Patrika je časem modliteb a akcí za mír na Ukrajině a za všechny uprchlíky a další oběti války, uvedli ve společném prohlášení přední irští arcibiskupové římskokatolické církve a irské církve. „Prostřednictvím našich modliteb v tento Den svatého Patrika vyzýváme k ukončení tohoto nesmyslného masakru a rozmělňování majetku, těl a ducha ukrajinského lidu,“ uvedli katolický arcibiskup Eamon Martin z Armaghu a arcibiskup irské církve John McDowell ve společném prohlášení z 16. března v předvečer svátku svatého Patrika, hlavního patrona Irska.
„Je dojemné, že v době, kdy se svět vzpamatovává z globální pandemie, která nám tak silně připomněla naši propojenost a vzájemnou závislost, náš kontinent tak snadno upadl do nesmyslného rozdělování a ničivých válečných konfliktů. Válka je porážkou lidstva. Představuje selhání politiky, diplomacie a dialogu. Kéž se všichni křesťané Evropy, včetně patriarchy Kirilla a Ruské pravoslavné církve, sjednotí v každodenním duchovním i praktickém úsilí na podporu příměří, humanitární pomoci a okamžitého složení zbraní. Kristova věc může být prosazena pouze Kristovými prostředky,“ uvedli arcibiskupové.
Oba církevní hodnostáři mají ve svých církevních orgánech titul primase celého Irska. Každý z nich považuje svého arcibiskupa z Armaghu za nástupce svatého Patrika, katolického světce a misionáře z pátého století, který se zasloužil o evangelizaci Irska. Patrik byl zajat z romanizované Británie a přivezen do Irska nájezdníky z řad otroků. Před svým útěkem pracoval několik let jako otrok a později se vrátil, aby sloužil malým křesťanským komunitám v Irsku a obracel jeho pohanské národy na křesťanství.
Před vydáním společného prohlášení vedli Martin a McDowell každoroční přednášku a diskusi na svátek svatého Patrika v divadle Market Place Theatre and Arts Centre v severoirském Armaghu. Tato každoroční akce se zaměřuje na svědectví svatého Patrika v moderním světě.
„Tradice nám říká, že sám svatý Patrik se tváří v tvář velkému nebezpečí a ohrožení vlastního života modlil svou 'Modlitbu na prsou' a utěšoval se vírou, že Bůh nás neopouští a že Kristus je přítomen se všemi, kdo trpí: Kristus je vždy s námi, za námi i před námi,“ uvedli Martin a McDowell.
Oba arcibiskupové povzbudili křesťany v Irsku a irské diaspoře, „aby se nechali inspirovat životem a svědectvím svatého Patrika a byli tvůrci smíření a pokoje“. Arcibiskupové uvedli, že by bylo „nesmlouvavé“ slavit svátek svatého Patrika, „aniž bychom nenabídli solidaritu našich modliteb, lásky a přijetí pro lid Ukrajiny“. Biskupové se modlili za Ukrajince v Irsku a za jejich rodiny a přátele uvězněné doma.
Život svatého Patrika ukazuje, že by s nimi soucítil. „V mladém věku byl svatý Patrik zajat a převezen k těmto břehům - nepochybně vyděšený, dezorientovaný, ztrápený a obávající se o svůj život. V úvodních slovech svého 'Vyznání' popisuje, jak byl on i ostatní 'rozptýleni mezi mnoha národy',“ uvedli arcibiskupové.
„Stejně tak se tisíce uprchlíků přicházejících do Irska musí cítit rozptýleni mezi národy. Modlíme se, aby naše země přijetí a soucitný oddech našim sestrám a bratrům v době jejich nouze i nadále nabízela. Je to světlo evangelia, které prozařuje temnotu: příliv modliteb, dobročinnosti a solidarity napříč Irskem vůči lidem na Ukrajině je povzbudivý.“
Arcibiskupové ocenili velkorysost jednotlivců a farních společenství při navazování kontaktů s charitativními projekty na Ukrajině a v sousedních zemích na pomoc uprchlíkům a těm, kteří na Ukrajině zůstávají. Martin a McDonald uvedli, že reflexe současných událostí v Evropě přináší poučení pro irský mírový proces. Konkrétně upozornili na to, že „je důležité nikdy nebrat mír jako samozřejmost, nikdy se nevzdávat dialogu a budování mostů a vzájemného porozumění napříč historickými rozdíly“.
Přeložila: Kateřina Odvodyová