Irácký soud vydal přelomové rozhodnutí, v němž s odvoláním na zákon o osobním statusu nařídil konverzi křesťanské matky Elvin Josephové a jejích tří dětí k islámu. Tento zákon nařizuje, aby děti přijaly náboženství rodiče, který konvertoval k islámu.
Elvin Josephová, obyvatelka města Duhok v iráckém Kurdistánu, vyjádřila své roztrpčení: "Jsem křesťanka, jsem provdaná za křesťana a moje děti jsou křesťané. Dostalo se mi vzdělání v našem jazyce. Ve všech mých úředních dokumentech je uvedeno, že jsem křesťanka. Naše manželství je registrováno církví."
Právní zmatky začaly, když Elvinina matka po rozvodu a následném novém sňatku s muslimem konvertovala k islámu. Podle zákona o osobním statusu z roku 1959 konverze některého z rodičů k islámu automaticky vyžaduje konverzi i jejich dětí mladších 18 let. Tento zákon má za cíl zachovat náboženskou identitu, ale také ovlivnit manželská práva, dědictví a opatrovnictví podle islámského práva (šaría). Elvinin manžel Sami Patros hovořil o svých zkušenostech s Národním úřadem, který vydává doklady totožnosti: "Řekli mi, že protože moje tchyně konvertovala k islámu, musí tak udělat i moje žena, a tudíž by se mělo změnit náboženství našich dětí z křesťanství na islám."
Toto rozhodnutí vyvolalo značné znepokojení mezi obhájci lidských práv. Akram Mikhail, právník, který se specializuje na obhajobu křesťanských rodin v podobných situacích, zákon kritizuje: "Jedná se o nucení ke konverzi k islámu. Samotný islám ale, pokud vím, nucenou konverzi neumožňuje." Mezinárodní křesťanská organizace International Christian Concern se sídlem v USA o případu informovala a upozornila na rozsáhlejší důsledky pro náboženskou svobodu v Iráku.
Tato otázka byla také ústředním bodem nedávné konference na Katolické univerzitě v Erbílu. Prezident Kurdistánu Nechirvan Barzání spolu s významnými osobnostmi blízkovýchodní křesťanské komunity diskutovali o důsledcích zákona o osobním statusu. Promluvili zde Khaldun Saelayte z Jordánska a Mohammed Nuqal z Libanonu, kteří porovnávali irácké náboženské zákony se zákony v sousedních zemích, jako je Libanon, Jordánsko a Sýrie, kde se křesťané řídí vlastními zákony o osobním statusu. Konference byla zakončena doporučeními pro křesťanské vedoucí představitele, aby se zasadili o reformu iráckého zákona o osobním statusu s cílem chránit náboženská a osobní práva křesťanských rodin, které čelí podobným právním problémům.
Zdroj: Zenit