Zpráva o zablokování finančních prostředků ze zahraničí pro sestry Matky Terezy byla oznámena o Vánocích. Indická vláda oznámila, že své rozhodnutí změnila. Zásahy proti strukturám pomoci a péče, které provozují Misionářky lásky, však pokračují: dvě střediska pro osiřelé děti byla uzavřena.
Otázka blokování finančních prostředků ze zahraničí pro Misionářky lásky, založené Matkou Terezou z Kalkaty, které působí v Indii jako uznaná charitativní organizace, byla vyřešena: vláda Naréndry Módího se rozhodla obnovit povolení k činnosti na ekonomické a finanční úrovni poté, co, jak uvedla tisková agentura Ani, byly předloženy „potřebné dokumenty“. Blokádu oznámily indické úřady o Vánocích.
Tuto dobrou zprávu však doprovázejí dvě další, které dokreslují atmosféru napětí v zemi vůči křesťanské menšině, která je hinduistickými extremisty často obviňována z proselytismu a nucených konverzí, ale která naopak působí pro dobro společnosti charitativními skutky bez rozdílu kast. První z nich se týká vystěhování sirotčince, o němž rozhodly indické státní úřady a který vedly sestry Matky Terezy v Kanpuru na severu státu Uttarpradéš. Sestrám neprodloužily státní koncesi na pozemky, na nichž stojí dětský domov, která skončila v roce 2019. Úřady, které spravují státní majetek, údajně požadovaly po řeholnicích, aby zaplatily pokutu za užívání stavby v posledních dvou letech po vypršení koncese. Tento finančně obtížně splnitelný požadavek přiměl sestry k tomu, aby se vzdaly žaloby proti rozhodnutí státu a 3. ledna objekt předaly státu.
Agentura AsiaNews, která přinesla zprávu zveřejněnou Indickým katolickým fórem, uvedla, že za posledních 53 let centrum přijalo a dalo k adopci 1500 dětí v souladu se zákonem. Kromě sirotků centrum pomáhá také tisícům chudých lidí, jako jsou malomocní, opuštěné matky a děti migrantů. Mons. Gerald Mathias, biskup z Lucknow, komentoval zprávu pro AsiaNews: „Útočí na křesťany, protože jsou společenstvím, které miluje mír. Můžeme jen doufat, že zvítězí zdravý rozum a situace se zlepší.“
Zasaženo však nebylo jen středisko Misionářek lásky v Kánpuru. 6. ledna provedla policie razii v Ústavu svatého Františka v Uttarpradéši a odvedla 44 dětí. Tentokrát bylo opatření vyvoláno pomlouvačnou kampaní hinduistických extremistů, kteří tvrdili, že se v centru podává hovězí maso a dochází k nuceným konverzím. Opatření však zřejmě zablokoval místní vrchní soud a čeká se na další vývoj. Znepokojivý je osud dětí, které byly dosud v ústavu ubytovány a kterým hrozí, že budou nuceny se v zimě a v době pandemie přestěhovat na jiná místa, kde budou nouzově ubytovány.