Velký imám Al-Azhar, který před třemi lety v Abú Zabí podepsal s papežem Františkem dokument, jenž dal podnět ke vzniku dnešního Dne bratrství, vyhlášeného OSN, ve videoposelství děkuje všem, kteří navzdory překážkám, způsobeným pandemií, pracují pro mír: ve světě zmítaném konflikty je více než kdy jindy nutné, aby ti, kdo jsou povoláni rozhodovat na mezinárodní úrovni, v tomto závazku vytrvali.
„Tato oslava znamená hledání lepšího světa, v němž by převládl duch tolerance, bratrství, solidarity a spolupráce“, prohlašuje ve videoposelství profesor Ahmad al-Tajíb, velký imám Al-Azharu a předseda Muslimské rady starších. Je to připomínka, která, jak vysvětluje, také poukazuje ka naději, že najdeme „účinné nástroje k řešení krizí a výzev lidstva“, přičemž se zaměřuje zejména na zranitelné - sirotky, chudé, vysídlené osoby, ty, kteří trpí krutostí života -, ale také na ty, jejichž srdce jsou zatvrzelá hojností bohatství, s nímž disponují autoritou a mocí.
Al-Tajíb hovoří o zranitelných jako o „obětech moderního materialismu se vším, co k němu patří, nadměrným sobectvím“ a zdůrazňuje riziko idolatrie člověka a jeho „individualistických sklonů“. Poté velký imám zdraví „svého drahého bratra Františka“, kterého nazývá „neúnavně odvážným společníkem na cestě bratrství a míru“. Představitel Al-Azharu vyjadřuje hluboké uznání šejchu Mohammedovi bin Zajdovi, „který jde v dobročinných stopách svého otce“, oceňuje snahu o propagaci dokumentu o lidském bratrství a „autentickou a upřímnou podporu iniciativám k jeho šíření ve světě“. Dále připomíná, že dokument o lidském bratrství je výsledkem společného přesvědčení o důležitosti vzájemného porozumění mezi vyznavači jednotlivých náboženství, aniž by byli vyloučeni nevěřící, a zdůrazňuje účel, k němuž byl vypracován: „zbavit se předsudků a konfliktů, které často vedou ke krveprolití a válkám mezi lidmi, zejména mezi vyznavači stejného náboženství a věřícími stejné víry“. „Jako by se tím naplnil sen, že všichni lidé jsou bratři a sestry“, jak tvrdil prorok Mohamed ve svých modlitbách.
Velký imám také podotýká, že tento mezinárodní den se stále ještě nese ve znamení pandemie, a doufá, že strach, který se vznáší nad světem, poslouží k probuzení „otupělých svědomí a arogantních duší“, k povzbuzení solidarity s těmi, kdo jako upřímní a moudří vůdci hodlají lidstvo z nastalé krize vymanit. Jsem si zcela jist, říká, že svět všech ras a vyznání, zejména ti, kteří jsou povoláni rozhodovat na mezinárodní úrovni, náboženští představitelé a přední intelektuálové, budou schopni, dá-li Bůh, překonat tyto těžké krize a zmírnit utrpení, jen pokud dostojí své odpovědnosti. Velký imám dále zdraví členy Vyššího výboru lidského bratrství, „kteří dnem i nocí pokračují v práci na uskutečňování cílů tohoto vznešeného dokumentu a zahajují četné iniciativy“, které překračují rozdíly, hranice a výjimečnost. Oceňuje jejich úsilí a vyzývá je, aby pokračovali ve spolupráci se všemi partnery a dosáhli tohoto „vznešeného cíle“. Doufáme, že mohou být vždy „jako paprsek naděje a zdroj stálé inspirace pro všechny, kdo jdou po této trnité cestě“.
„Vydali jsme se na tuto cestu s nadějí na nový svět bez válek a konfliktů, který přinese podporu a bezpečí chudým a bázlivým, kde budou chráněni zranitelní a kde bude nastolena spravedlnost," pokračuje Al-Tajíb ve svém videoposelství. „A přestože jsme si jisti, že naše cíle jsou ve světě plném nekonečných konfliktů vzdálené a vzhledem k tomu, že tyto cíle jsou pro válečné štváče nepřijatelné“" prohlašuje imám Al-Azharu, „vydat se cestou míru je předurčeno všem věřícím v Boha“. Nezáleží na tom, jak nezdolné mohou být různé překážky, uzavírá uznávaný představitel sunnitského islámu a osobně se zavazuje „odstranit všechny podněty k nenávisti, konfliktům a válkám. Potřebujeme přátelství, spolupráci a solidaritu, abychom mohli řešit skutečné výzvy, které ohrožují lidstvo a podkopávají jeho stabilitu“.
(jag)