Diecéze Penang v Malajsii oficiálně zahájila proces blahořečení a kanonizace Sybil Kathigasu, zdravotní sestry a válečné hrdinky.
V diecézním oznámení vydaném 1. července kardinál Sebastian Francis, biskup z Penangu, poznamenal, že život Kathigasuové nepřestává lidi inspirovat ani 76 let po její smrti. "Vnímám to jako příležitost ke sblížení a zamyšlení nad jejím životem pro nás jako věřící," uvedl kardinál.
Kathigasu proslula poskytováním lékařské pomoci odbojovým jednotkám během japonské okupace Malajsie za druhé světové války. Pomocí krátkovlnného rádia také tajně poslouchala vysílání BBC a dodávala tak odboji cenné zpravodajské informace.
V roce 1943 byla Kathigasu zatčena japonskou vojenskou policií, mučena a dva roky vězněna. Nakonec byla v srpnu 1945 osvobozena a převezena do Spojeného království, kde se léčila.
Král Jiří VI. udělil Kathigasuové medaili za statečnost, čímž se stala jedinou malajskou ženou, která toto vyznamenání obdržela. Zemřela ve Spojeném království v roce 1948 a původně byla pohřbena ve skotském Lanarku. Později byly její ostatky převezeny a znovu pohřbeny na katolickém hřbitově vedle kostela sv. Michala v Ipohu v Malajsii.
Kardinál Francis zdůraznil, že odkaz Kathigasu překračuje kulturní a náboženské hranice. "Její životní příklad nám ukazuje, že to, co ji motivovalo, byla víra, kterou jí vštípila její rodina a která jí umožnila žít život naplněný spiritualitou spočívající v závislosti na Boží milosti."
Kardinál dále oznámil jmenování P. Eugena Benedikta z arcidiecéze Kuala Lumpur, který bude pomáhat s počátečním procesem kauzy svatořečení Kathigasuové.
"Přeji si, aby bylo vynaloženo maximální úsilí na shromáždění, studium, reflexi a zpřístupnění informací o jejím životě. Doufám, že z Boží milosti pokročíme v její kauze blahořečení a kanonizace."
Zdroj: CNA