Lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich odmítá falešné chápání biskupské moci. Biskupové musí být na cestě se svým lidem, řekl. Pokud biskup ztotožňuje svou autoritu s mocí, "znamená to, že tuto autoritu vykonává špatně," řekl Hollerich v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas.
Lucemburský kardinál je generálním relátorem nadcházejícího 16. řádného generálního shromáždění biskupské synody. V uplynulých dvou týdnech se účastnil důležitého zasedání synody ve Frascati, kde několik desítek členů komise četlo a "naslouchalo" zpětné vazbě od věřících, která přišla téměř ze všech světových biskupských konferencí; Vatikán plánuje 15. října představit dokument, který vznikl ve Frascati, a poté jej znovu předložit biskupům a věřícím.
"Naslouchání" jako metoda posunu církve vpřed sahá v zásadě až k dokumentu koncilu "Lumen gentium", vysvětlil nám kardinál Hollerich v pondělním rozhovoru na okraj kongresu o II. vatikánském koncilu na Papežské univerzitě Urbaniana. Věřící nejsou v církvi "objekty, ale subjekty", řekl Hollerich. "A jak mohu jako biskup rozhodovat, když neposlouchám lidi?"
Kardinál však připustil, že naslouchání a společný postup všech pokřtěných byly kdysi v církvi mnohem více přítomné. "Církev byla v prvních staletích mnohem synodálnější než dnes. Jsme ovlivněni historií a jejími strukturami. Lidé dnes často říkají, že církev není parlament, a to je pravda. Ale není to ani monarchie."
Hollerich zároveň korigoval určité pojetí biskupské moci a odlišoval ji od "autority". "Myslím, že pokud říkáte, že biskup má moc, mýlíte se. Biskup má službu, službu církvi, což také znamená, že má určitou autoritu. A pokud to jednoduše ztotožníte s mocí, pak to znamená, že tato moc je vykonávána špatně."
Světová synoda, kterou svolal papež František, je právě v polovině. Shromáždění biskupů se uskuteční v říjnu 2023 ve Vatikánu a již rok probíhají konzultace a zapojují se do nich věřící z celého světa. Na otázku, co se on osobně letos naučil nebo nově prožil, Hollerich odpověděl: "Že papež má pravdu, když mluví o synodálním obrácení. A já doufám, že jsem na této cestě...! Musím na sobě také pracovat. Všechno není dokonalé, ale doufám, že jsem na dobré cestě."
Na mezinárodním sympoziu u příležitosti 60. výročí zahájení II. vatikánského koncilu na univerzitě Urbaniana Hollerich v úvodním projevu řekl, že teologie je "zvláštním úkolem církve", v němž je zapotřebí reflexe, "aniž by církev potřebovala cokoli vnucovat". Církev i svět mají prospěch z teologického výzkumu. Změny dnes trvají kratší dobu než v dřívějších staletích, řekl a má dojem, že církev "vždy reaguje na kulturní novinky trochu pozdě". "Ale inovace přicházejí a zpochybňují naše nejhlubší jistoty," řekl kardinál. "Nedovedu si například představit, že by se antropologie v příštích desetiletích nestala zcela novou. I k tomu potřebujeme teologii." Hollerich poděkoval teologům za jejich výzkum a řekl: "Je to dobré pro církev i pro svět, kterému má církev sloužit."