Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Hlas zdravotně postižených na synodě: Doufáme v inkluzivnější církev

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 9. 2022, 17.03
TiskTisk

Ve vatikánském Tiskovém středisku se sešli účastníci synodního setkání Církev je náš domov, kterého se zúčastnili lidé s postižením z pěti kontinentů. Mezi nimi sestra Claire-Marie, řeholnice s Downovým syndromem, která evangelizuje mladé lidi v Lurdech, a P. Justin, jezuita slepý od narození. Jejich návrhy a svědectví shromážděné v dokumentu budou předány papeži.

image:Image 17/source/orig/16759_14181_0_844.jpeg

Claire-Marie se měla stát obětí potratu a nikdy se nedozvěděla, proč se tak nakonec nestalo. Její matka trpěla Downovým syndromem a lékaři a právníci jí doporučili, aby těhotenství ukončila. Zákony ve Francii by to dokonce umožňovaly. Proč přišla na svět, je nevysvětlitelné: "Byla to Panna Maria, narodila jsem se vlastně 8. prosince," říká. Hned v nemocnici byla opuštěna, v osmi měsících ji adoptoval pár žijící mezi Francií a Polskem. Je řeholnicí už asi deset let: "Měla jsem silné Boží volání: 'Chci, abys mě následovala'. Cítila jsem se šťastná." Sedm let žije v Lurdech, kde se setkává třeba i s 300 mladými lidmi a hovoří s nimi o evangeliu a kráse života z víry.

Život, který je poselstvím

Mohlo by se zdát, že příběh této sedmatřicetileté řeholnice je jednou z obvyklých pohádek se šťastným koncem, pohádek o nemoci, povolání a vykoupení, které se vyprávějí dětem v katechismu. Ale už jen její přítomnost ve světě je silným poselstvím. A sice, že i z toho, co se zdá být "odpadem", abychom použili výraz papeže Františka, mohou vyrůst skvělé plody. Ona, sestra Claire-Marie, černovlasá, drobné, téměř dětské postavy, s rukama zvyklýma pracovat, vždycky ráda opakuje: "Život je dar."

Dokument pro papeže

Dnes byla řeholnice ve vatikánském Tiskovém středisku spolu s dalšími čtyřmi zdravotně postiženými lidmi různého původu a národnosti. V posledních měsících se účastnili zvláštního setkání, které uspořádalo Dikasterium pro laiky, rodinu a život po dohodě s Generálním sekretariátem synody v rámci Synodální cesty. Přibližně 35 účastníků, kteří zastupovali biskupské konference a mezinárodní sdružení, se již zúčastnilo diecézních synodních konzultací. Od května vedou otevřený dialog se Svatým stolcem - online i živě - s přesným cílem: "Aby byl náš hlas slyšet".

Svědectví, příběhy, návrhy, ale také odsouzení mnoha předsudků a diskriminace, které číhají ve společnosti i v církvi - kde stále existují kněží, kteří nepodávají eucharistii mentálně postiženým - to vše bylo shromážděno v dokumentu předaném sekretariátu synody. Včera na konci papežovy generální audience předalo pět zástupců skupiny v doprovodu sekretáře dikasteria otce Alexandra Awi Mello dokument papeži. "Děkujeme vám, protože synoda nám dala příležitost učinit církev ještě inkluzivnější," řekla papeži Giulia Cirillo, mladá žena na vozíku z komunity Sant'Egidio. "To já vám děkuji!" odpověděl František.

Setkání s papežem Františkem

Claire-Marie v hnědých šatech seděla v první řadě a spontánně papeže objala: "Požádal mě, abych se za něj modlila, a já jsem řekla: jistě, budeme se za vás modlit v Lurdech," řekla pro Vatican News francouzštinou smíšenou s italštinou, kterou se naučila během cest a poutí do Itálie. Říká, že se ráda fotí a povídá si s lidmi. Ráda je vidět, protože, jak říká, už její přítomnost je poselstvím, zejména v době, kdy se v Evropě diskutuje o zákonech ve prospěch potratů a eutanazie: "Když se setkávám s mladými lidmi, vidím, že chápou, co znamená milovat bližního, a to i nemocného. Vysvětluji jim, že život je dar, a ne něco, co je spojeno se zákony.

Modlitba za "chudé srdcem"

Spolu se svou sestrou Annie Rougierovou založila Claire-Marie sdružení Pol de Lumier, které pomáhá a podporuje rodiny s dětmi s trizomií a doprovází je na katechetických cestách. V Lurdech, kam byla poslána, evangelizuje, stará se o mše svaté a modlitby a organizuje nedělní růžence. "Děkuji Pánu, protože jsem postižená, ale stále mám dvě ruce, dvě nohy, mohu chodit, mluvit, modlit se." A modlit se "za chudé, protože církev je plná chudých lidí... chudých srdcem".

Berte je vážně

"Bohatství a lidská moudrost," dodává Vittorio Scelzo, úředník Dikasteria pro laiky, rodinu a život: to vše je obsaženo v církevní zkušenosti nemocných, kteří "pocítili touhu být bráni vážně". "Nechtěli jsme promarnit příležitost, kterou nám synoda poskytla. Jsme vděčni papeži, který nám svým magisteriem představil tak rozmanitý svět."

Redakčně zkráceno


Focusy

Život z víry Řeholní život

Mohlo by vás zajímat

image:Image Ty jsi kněz navěky
Ty jsi kněz navěky Zdeněk Jančařík, Ludmila Javorová
Cena: 287 Kč
image:Image Nemocí stala se pravda
Nemocí stala se pravda Marek Vácha
Cena: 297 Kč
image:Image V úžasu před Boží krásou
V úžasu před Boží krásou Veronika Blažek Iňová
Cena: 332 Kč
image:Image Živá řeka evangelia 3.
Živá řeka evangelia 3. Pavel Ambros
Cena: 207 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou