Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Haiti hrozí skutečná genocida, varuje kněz

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 5. 2024, 10.46
TiskTisk

Tragédie, kterou Haiti zažívá dosáhla bodu, kdy zemi hrozí, že vypukne skutečná genocida, varuje P. Henry Marc Siméon, ředitel tiskové kanceláře arcidiecéze Port-au-Prince. V rozhovoru pro ACI Prensa žádá o podporu: “Lidé na Haiti volají o pomoc, potřebují muže a ženy dobré vůle z celého světa, aby přišli a pomohli nám dostat se z této situace.“

image:Image 56/source/orig/55971_hai11-kid.jpg
Wikimedia Commons

Kněz připomněl, že papež František opakovaně vyzývá k míru a na podporu obyvatel Haiti. Naposledy 28. dubna během modlitby Regina caeli v Benátkách se Svatý otec modlil, “aby Bůh míru osvítil srdce, aby ve všech rostla vůle k dialogu a smíření“.

P. Siméon popisuje dramatické situace na Haiti, které denně prožívají: “Port-au-Prince se stalo hřbitovem pod širým nebem. Procházíte po ulici uprostřed mrtvol. Není dne, kdy bychom při procházce centrem města nenarazili na mrtvé, jejichž identitu a původ neznáme a jejichž rodiny jim nikdy nemohou zajistit důstojný pohřeb.“

Podle Světové banky je Haiti nejchudší zemí Latinské Ameriky a Karibiku. V zemi s 11,5 milionu obyvatel se vyskytují velké socioekonomické a politické problémy, včetně extrémní chudoby, politické nestability a násilí. Země se potýká s četnými humanitárními krizemi, z nichž se dosud nedokázala vzpamatovat. V roce 2010 Haiti otřáslo zemětřesení o síle 7,1 stupně. O jedenáct let později, aniž by se podařilo překonat škody z předchozí tragédie, došlo v zemi 14. srpna 2021 k novému zemětřesení, tentokrát o síle 7,2 stupně. O několik dní později přinesla tropická bouře Grace na Haiti ještě větší zkázu.

Spolu s přírodními katastrofami se zde stále více rozmáhá násilí. V červenci 2021 byl tehdejší haitský prezident Jovenel Moïse zavražděn skupinou ozbrojených mužů. Od té doby navzdory úsilí mezinárodního společenství pokračuje politické napětí způsobené spory o volby a protivládními protesty. 25. dubna letošního roku odstoupil premiér Ariel Henry, který zastával funkci prozatímního vůdce země, a vlády se ujal Michel Patrick Boisvert, rovněž dočasně.

Podle OSN téměř 5 milionů Haiťanů hladoví a potřebuje potravinovou pomoc, ale násilí a s ním spojená nejistota, kterou vytvářejí silně ozbrojené konkurenční gangy operující převážně v hlavním městě, vyvolávají další otázky, jak zajistit, aby tito sužovaní lidé měli dostatek jídla nyní i v budoucnu. Stejná zpráva OSN uvádí, že téměř 90 % území metropole Port-au-Prince ovládají gangy.

P. Siméon dále zmínil, že není možné odjet do jiné části země bez kontroly bandity, kterým se musí zaplatit mýtné. Přestože některé církevní komunity v zemi nadále působí, mají mnoho potíží s fungováním a plněním svého poslání. Ředitel tiskové kanceláře arcidiecéze Port-au-Prince vyzdvihl práci, kterou katolická církev vykonává ve snaze změnit budoucnost země. Mnoho mladých lidí chápe nutnost potřeby spolupráce na zastavení násilí.

“Existuje mnoho iniciativ, jejichž prostřednictvím podporujeme mladé lidi a pomáháme jim pochopit realitu násilí a dopady, které to má na zemi i na jejich vlastní životy a budoucnost,“ uzavřel.

Zdroj: CNA

Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou