Osobnost papeže Hadriána VI., od jehož zvolení na Petrův stolec uplynulo letos 9. ledna půl tisícíletí, připomněl papež při audienci pro komunitu Papežského německého institutu S. Maria dell’Anima v Římě. Byl to odvážný Petrův nástupce, který se neváhal omluvit za hříchy kurie, a sloužil svornosti a smíření, zdůraznil František.
Hadrián Florensz se narodil v holandském Utrechtu, který byl tehdy součástí Svaté říše římské národa německého, a je tedy považován za posledního předchůdce Benedikta XVI. pocházejícího z germánského světa. Po školení na proslulé Lovaňské univerzitě se stal vychovatelem budoucího císaře Karla V., zastával řadu církevních a politických funkcí a v roce 1517 byl jmenován kardinálem. Patří k těm Petrovým nástupcům, které konkláve zvolilo v jejich nepřítomnosti, a také mezi ty, jejichž pontifikát byl krátký, ale vstoupil do dějin kvůli dramatickým historickým zvratům, které ho provázely.
“Ve svém krátkém pontifikátu, který jen o málo přesáhl jeden rok, usiloval zejména o smíření v církvi a ve světě, podle slov sv. Pavla, který říká, že Bůh svěřil právě apoštolům službu smíření (srov. 2 Kor 5, 18ad). Poslal proto nuncia Chieregatiho na Norimberský sněm, aby se smířil s Lutherovou církví a jejími následovníky a otevřeně požádal o odpuštění za hříchy prelátů Římské kurie. Byl odvážný, že! Dnes by měl spoustu práce…” - komentoval s pousmáním papež František.
Také v politické sféře usiloval Hadrián VI. o dohodu mezi soupeřící Francií Františka I. a císařem Karlem V. V uskutečnění těchto plánů mu zabránila předčasná smrt. Přesto - jak dodal papež - v živé paměti církve zůstává jeho svědectví neohroženého nasazení pro víru, spravedlnost a pokoj.
František popřál komunitě institutu S. Maria dell’Anima, aby ji příklad tohoto papeže inspiroval ve službě Kristu, prožívané v radosti a oddanosti.
“S myšlenkou na jeho úsilí o šíření svornosti a smíření vás především povzbuzuji, abyste následovali jeho stopy zejména jako služebníci svátosti smíření. To je důležité, úkol zpovídat a odpouštět - nikoli mučit. Buďte milosrdní, tak to od vás církev žádá,” pokračoval papež a dodal, že tato služba zahrnuje také kázání, katechezi a duchovní doprovázení, ale na prvním místě svědectví. “Aby byl kněz dobrým služebníkem Kristova odpuštění, musí umět odpouštět druhým, musí být milosrdný ve svých vztazích, být mužem pokoje a společenství,” zdůraznil papež František. A na závěr požádal komunitu německého institutu Santa Maria dell’Anima - tentokrát s velkou naléhavostí - aby se nezapomínala modlit za něho, v jeho nesnadné práci.
Přeložila: Johana Bronková