Ve čtvrtek 10. října 2024 byl veřejnosti představen nový projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy“ (dále jen Gotická stezka). Zahajovací konferenci projektu hostilo Biskupství českobudějovické, které se na projektu podílí.
Gotická stezka zpřístupní široké veřejnosti gotické kulturní dědictví na česko-rakouském pomezí. Zároveň propojí jihočeské pohraničí s Gotickou cestou, která již řadu let funguje v přilehlém Horním Rakousku. Propojení vyvolá pozitivní synergický efekt na obou stranách hranice, kde se nachází množství unikátních, ale mnohdy opomíjených gotických památek. Původní hornorakouská Gotická cesta se rozšíří do podoby uceleného turistického produktu ve formě přeshraniční turistické trasy a doprovodí ji pestrá kulturní nabídka.
„Primárně byly do projektu vybrány sakrální stavby v příhraničí Rakouska, které byly doplněny o některé kostely a lokality více ve vnitrozemí. Ideou bylo, aby byla co nejlépe prezentována veliká rozmanitost gotického umění. Proto budou součástí „Gotické stezky“ i sbírka Alšovy jihočeské galerie nebo bývalý dominikánský klášter v Českých Budějovicích,“ řekl PhDr. Jiří Vácha, Ph.D., vedoucí památkového oddělení Biskupství českobudějovického.
Projekt zahrnuje velké množství aktivit. Nově vzniklá Gotická stezka bude vyznačena v terénu formou nového turistického značení. Na české straně hranice bude široké veřejnosti mimo jiné nově zpřístupněno 5 gotických kostelů v odlehlých příhraničních oblastech, které jsou dnes pro prohlídky uzavřené kvůli bezpečnosti. V těchto kostelech budou realizována bezpečnostní opatření, které zabrání vykradení či poškození (mříže, sítě proti ptákům, opravy vstupních dveří apod.). Všechny objekty Gotické stezky budou veřejnosti otevřené v konkrétních časech minimálně v letní turistické sezóně (květen až říjen) a budou v nich možné i prohlídky.
„Dnes lze většinu míst navštívit při bohoslužbách, které lze zjistit na webové stránce. Výsledkem projektu nakonec bude jednotný systém na internetu, který umožní zjistit podrobné turistické informace o jednotlivých místech: kdy jsou otevřené, kdy a za jakých podmínek se dá objednat prohlídka, jaká je jejich historie nebo zvláštnosti a zajímavosti spojené s konkrétním místem,“ doplnil Jiří Vácha.
V Alšově Jihočeské galerii (konkrétně ve Wortnerově domě v Č. Budějovicích) navíc vznikne stálá expozice gotického umění ve spolupráci s rakouským městem Kefermarkt (včetně zápůjček exponátů).
Součástí projektu bude široké využití moderních digitálních metod: kostely si bude možné prohlédnout na internetu formou virtuálních prohlídek nebo 3D modelů a vznikne mobilní aplikace s mapovým portálem, odkazy na lokální gastronomii, ubytování, s prezentací vytipovaných turistických okruhů a s QR kódy pro detailní informace o jednotlivých objektech.
Vytvořena bude také rozsáhlá elektronická databáze s informacemi a fotobankou k jednotlivým objektům nebo populárně-naučná publikace. Veřejnost bude o Gotické stezce informována v tištěných a online médiích a na sociálních sítích (mimo jiné vznikne i podrobná video-reportáž). Bude vytvořen také etapový průvodce, přehledová mapa a letáky.
V rámci projektu budou také vytvořeny 3D kopie vybraných gotických uměleckých děl (madony, obrazy), které budou umístěny přesně v místech, pro která byla tato díla původně vytvořena. Zároveň nabídnou objekty zapojené do Gotické stezky pestrou kulturní nabídku (koncerty, přednášky, výstavy). Součástí projektu jsou též různé vzdělávací aktivity (pracovní listy, workshopy, exkurze).
Díky realizaci projektu Gotická stezka vznikne nová, neotřelá a udržitelná nabídka pro cykloturisty nebo pěší poutníky. Dojde ke zpřístupnění mnoha gotických památek (v drtivé většině gotických kostelů) odborné i široké veřejnosti. Gotické umění bude zpřístupněno a přiblíženo různým cílovým skupinám, včetně mladé generace. Projekt dále umožní propojení s Gotickou cestou v Mühlviertelu formou digitální propagace gotických památek odborné i široké veřejnosti.
Propojení gotických památek cestami pro cyklisty či pěší, stálá výstava gotického umění, navrácení kopií gotických uměleckých děl do míst, kterým byly donátory určeny, nebo obnovení přeshraničních poutních tras přispějí k rozšíření společné turistické nabídky Jihočeského kraje i Mühlviertelu a povede k turistickému rozvoji česko-rakouského příhraničí. A v neposlední řadě projekt podpoří přeshraniční spolupráci mezi všemi zapojenými institucemi a zlepší setkávání lidí z obou stran hranice.
Redakčně upraveno