Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Gaza se potýká s humanitární katastrofou

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 10. 2023, 15.48
TiskTisk

Válka mezi Izraelem a hnutím Hamás představuje humanitární katastrofu pro civilní obyvatelstvo pásma Gazy. V uzavřené oblasti, ze které není možné uprchnout, dochází základní potřeby včetně pitné vody, léků či elektřiny. V důsledku neustávajícího ostřelování zemřelo od počátku současné eskalace již přes 7000 lidí, z toho na 3000 dětí. Při zasažení kostela sv. Porfyria zahynula i zaměstnankyně Charity Jeruzalém, která v Gaze dlouhodobě působí.

image:Image 45/source/orig/44095_whatsapp-image-2023-10-20-at-07-43-32-d587a5b1.jpg

Tragická eskalace

Tragický útok ozbrojenců hnutí Hamás, kteří v sobotu 7. října pronikli z Gazy na území Izraele, nikdo nečekal. Při brutálním vraždění přišlo o život přes 1 400 obyvatel, na dvě stovky jich bylo odvlečeno jako rukojmí do Gazy. Izrael reagoval odvetným bombardováním pásma Gazy, kde se na území o rozloze menším než Praha tísní 2,3 milionu Palestinců. O život přišly na obou stranách tisíce lidí, situace se navíc stále vyostřuje. Střety se objevují i v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu.

„Bohužel většina obětí na obou stranách jsou civilisté, nevinné děti, ženy a muži, kteří nemají ve válce co dělat. Také většina objektů, které jsou cílem útoků, jsou civilní budovy, nemocnice, mešity, kostely, školy nebo zdravotnická střediska. Je to naprosto šílené,“ říká k situaci v Gaze Harout Bedrossian z Charity Jeruzalém. Ta v oblasti dlouhodobě zajišťuje zdravotnické služby a přímo v Gaze má v současné době 100 zaměstnanců.

Neustávající bombardování způsobilo v Gaze, dlouhodobě se potýkající s humanitární krizí, katastrofu. Ta uvěznila přes dva miliony Palestinců na území, které je systematicky bombardována a odkud není kam utéct. Při jednom z útoků byl zasažen i pravoslavný kostel sv. Porfyria, kde se ukrývalo na 500 civilistů včetně zaměstnanců Charity a jejich rodin. Při útoku přišla o život i 26letá Viola Amash se svým manželem a malou dcerkou. Zahynula i její sestra se svojí rodinou. Viola pracovala v Charitě Jeruzalém jako zdravotní laborantka a celý svůj život zasvětila pomoci potřebným v Gaze.

Bezprecedentní humanitární katastrofa

Pásmo Gazy bývá přirovnáváno k „věznici pod širým nebem“. Hustě osídlená enkláva je celá obehnaná ostnatým drátem a zdí. Potřeby místního obyvatelstva jsou dlouhodobě neuspokojené. Více než 60 procent populace Gazy dlouhodobě žije v chudobě, polovinu obyvatel navíc tvoří děti. Ty přitom mají jen malé nebo žádné vyhlídky na lepší budoucnost či přístup za hranice Pásma Gazy.

Eskalace konfliktu ze 7. října dramaticky zhoršila už tak neúnosné životní podmínky pro obyvatele Gazy. Od začátku eskalace přišlo v Gaze podle tamního ministerstva zdravotnictví o život více než 7000 lidí, z toho přes 3000 dětí. Zraněných je přes 18 tisíc. Podle OSN nálety poškodily nebo zničily 45 % obydlí a z velké části oblasti se staly ruiny. „Humanitární situace v Gaze, která je již tak kritická, se rychle stává neudržitelnou," prohlásil šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffiths. V Gaze dochází také léky a pohonné hmoty, nemocnice, zaplavené tisíci raněných a mrtvých v důsledku masivního bombardování, nemají dostatek materiálu na poskytování potřebné pomoci.

Oblast Gazy je pod dlouhodobou blokádou Izraelem. Ten nyní navíc přerušil dodávky humanitární pomoci, pitné vody i elektřiny na okupované území. Již několik dní se humanitární pomoc dostává do Gazy z Egypta. Její objem je však zcela nedostatečný. Od 21. října dorazilo do Gazy 74 kamionů s pomocí. Před současnou eskalací to přitom bylo v průměru 500 kamionů každý všední den. „Napětí stále roste a více a více nevinných lidí platí tu nejvyšší cenu, jak ukazuje dramatický počet úmrtí a zkázy v Gaze,“ píší ve svém prohlášení patriarchové a hlavy církví v Jeruzalémě.

Charita musela přerušit poskytování pomoci

V oblasti Gazy je dlouhodobě aktivní Charita Jeruzalém. Ta se zaměřuje především na poskytování zdravotních služeb, ať jde o zajištění primární péče, terénních zdravotních služeb, ošetřování zraněných či podporu správné výživy. Vzhledem k rozsáhlému a neustávajícímu bombardování ale musela svoji pomoc kvůli bezpečnosti dočasně přerušit. Její zaměstnanci však stále zůstávají v pásmu Gazy. Charita Jeruzalém se zároveň chystá na obnovu svých zdravotních služeb a zajištění pomoci zraněným i dlouhodobě nemocným obyvatelům, jakmile to bezpečnostní situace dovolí.

Charita Česká republika vyzývá k dodržování mezinárodního práva

Charita Česká republika vyzývá obě strany konfliktu k dodržování mezinárodního práva a zajištění ochrany životů civilního obyvatelstva, aby se předešlo dalšímu krveprolití. Je nezbytně nutné, aby bylo civilistům umožněno opustit místa bojů a přesunout se do bezpečí a aby jim byl zajištěn bezpečný přístup k humanitární pomoci.

Focusy

Pronásledování křesťanů Charita

Mohlo by vás zajímat

image:Image Zápisník alkoholičky
Zápisník alkoholičky Michaela Duffková
Cena: 359 Kč
image:Image Lukáš - první díl
Lukáš - první díl Libor Všetula
Cena: 232 Kč
image:Image Jak se náš svět stal křesťanským
Jak se náš svět stal křesťanským Paul Veyne
Cena: 286 Kč
image:Image Pán světa
Pán světa Robert Hugh Benson
Cena: 288 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou