Papež napsal list generálnímu řediteli Mezinárodní organizace práce u příležitosti Světové konference o odstranění dětské práce. Vyjadřuje v něm znepokojení nad skutečností vykořisťování dětí a nad souvislostmi se současnou krizí a starostí o naši budoucnost.
Papežův dopis, který dnes zveřejnil Vatikán, uvádíme v plném znění
Papež František Panu Guyi Ryderovi, generálnímu řediteli Mezinárodní organizace práce
U příležitosti páté Světové konference o odstranění dětské práce posílám srdečné pozdravy a modlitby s přáním všeho dobrého Vám i všem, kteří se v Durbanu na této akci sešli.
Přestože bylo dosaženo významného pokroku při odstraňování metly dětské práce ze společnosti, tuto tragédii zhoršují dopady celosvětové zdravotní krize a šíření extrémní chudoby v mnoha částech našeho světa, kde nedostatek důstojných pracovních příležitostí pro dospělé a dospívající, migrace a humanitární krize odsuzují miliony mladých dívek a chlapců k životu v ekonomické a kulturní bídě. Je smutné, že příliš mnoho malých rukou je zaměstnáno oráním polí, prací v dolech, překonáváním velkých vzdáleností při zásobování vodou a prací, která jim brání v docházce do školy, nemluvě o zločinu dětské prostituce, který připravil miliony dětí o radost z mládí a o jejich Bohem danou důstojnost.
Protože chudoba je ve skutečnosti hlavním faktorem, který vystavuje děti pracovnímu vykořisťování, jsem přesvědčen, že vaše jednání neopomenou řešit strukturální příčiny celosvětové chudoby a skandální nerovnosti, která stále existuje mezi členy lidské rodiny (Fratelli Tutti, 116). Stejně tak věřím, že tato konference povede ke zvýšení povědomí a angažovanosti sociálních aktérů a příslušných mezinárodních a vnitrostátních orgánů, které se snaží najít vhodné a účinné způsoby ochrany důstojnosti a práv dětí, zejména prostřednictvím podpory systémů sociální ochrany a přístupu ke vzdělání ze strany všech.
Problematika dětské práce znepokojuje zejména katolickou církev, jejíž sociální učení zdůrazňuje, že zajištěním přítomnosti a budoucnosti dětí zajišťujeme také přítomnost a budoucnost celé lidské rodiny. Vždyť "způsob, jakým se k dětem chováme, do jaké míry respektujeme jejich vrozenou lidskou důstojnost a základní práva, vyjadřuje, jakými dospělými jsme a chceme být a jakou společnost chceme budovat" (proslov k účastníkům mezinárodní konference "Vymýcení dětské práce, budování lepší budoucnosti", 19. listopadu 2021).
Svatý stolec bude ze své strany i nadále usilovat o to, aby mezinárodní společenství vytrvalo ve svém úsilí o rozhodný, společný a rozhodný boj proti vykořisťování dětské práce, aby se děti mohly těšit z krásy této etapy života a zároveň si pěstovaly sny o zářné budoucnosti.
Děkuji vám a vašim kolegům z Mezinárodní organizace práce za uspořádání a podporu této konference. Modlím se, aby vaše jednání bylo příslibem trvalého růstu a prosperující budoucnosti pro děti na celém světě, které sní o tom, že jejich život bude vzkvétat.
Z Vatikánu, 15. května 2022
František PP.
Přeložil Petr Vacík