Ukrajinský prezident na sociální síti Twitter poukázal na svůj rozhovor s papežem, během něhož hovořil o agresi, kterou trpí ukrajinský národ.
V pátek 12. srpna, téměř půl roku od začátku války na Ukrajině, se uskutečnil nový telefonický rozhovor mezi papežem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rozhovor, který je dalším výrazem solidarity, již František opakovaně vyjádřil celému ukrajinskému lidu. Zprávu přinesl sám Zelenskyj, který ve svém tweetu hovořil o hrůzách, jimiž ukrajinské obyvatelstvo trpí od ruské invaze z 24. února, a vyjádřil papeži vděčnost za jeho modlitby. Krátce poté na Twitteru ukrajinský velvyslanec při Svatém stolci, Andrij Juráš, zopakoval zprávu o telefonickém rozhovoru, dodal, že „ukrajinský stát a společnost rády přivítají Svatého otce“, a vyjádřil naději, že František navštíví Kyjev.
Talked to @Pontifex_it. Briefed him on RF aggression against ????????, its horrible crimes. Grateful to the pontiff for his prayers for ????????. Our people need support of world spiritual leaders who should convey to the world the truth about acts of horror committed by the aggressor in ????????.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 12, 2022
Zelenskyj, který 22. března vystoupil v italském parlamentu, zahájil videozáznam tím, že s papežem hovořil: „Vyslovil velmi důležitá slova“, prohlásil tehdy ukrajinský prezident. Další telefonický rozhovor mezi nimi se uskutečnil 26. února, dva dny po ruském útoku. Při této příležitosti František vyjádřil ukrajinskému prezidentovi „hluboký zármutek nad tragickými událostmi v jeho zemi“. Sám Zelenskij krátce poté uvedl: „Poděkoval jsem papeži za modlitby za mír na Ukrajině a za příměří. Ukrajinský lid cítí duchovní podporu Jeho Svatosti“.
Od začátku konfliktu se papež v myšlenkách mnohokrát obrátil k ukrajinskému národu. Také při poslední generální audienci 10. srpna František hovořil o dění na Ukrajině a zmínil lidi, „kteří stále trpí touto krutou válkou“, přičemž zvlášť upozornil na „mnoho migrantů, kteří neustále přicházejí“. Od papeže zazněla v těchto měsících také výzva, abychom si nezvykli na válku, neunavili se konat dobro prostřednictvím přijetí a solidarity s bratry a sestrami, kteří jsou oběťmi tohoto konfliktu.