V pozdravu po modlitbě Anděl Páně zaznělo papežovo povzbuzení, abychom nezapomínali na utrpení ukrajinského obyvatelstva, a výzva, aby "čas nezahladil naši bolest". Luhansk je tváří v tvář ruské armádě stále slabší.
Nezvykejme si na realitu války. Papež František se ve svém pozdravu po modlitbě Anděl Páně vrací k myšlenkám na konflikt na Ukrajině, vyzývá k modlitbám za tamní obyvatelstvo a vyzývá věřící, aby nezapomínali na to, co se děje:
"V mém srdci je stále živá myšlenka na lidi na Ukrajině postižené válkou. Uplynulý čas ať nezahladí naši bolest a starost o tyto sužované lidi. Prosím, nezvykejme si na tuto tragickou skutečnost! Mějme ji stále v srdci. Modleme se a usilujme o mír."
Zatímco boje pokračují, pád Ukrajinců ve východní Luhanské oblasti se mezitím zdá být stále více realitou, podle hlasu samotného gubernátora Serhije Haidaje, který hovoří o armádě, jež je nyní beze zbraní, a o zuřivých pouličních bojích v Severodoněcku, z velké části dobytém Rusy. Tuto hypotézu potvrzují i analytici ve Washingtonu, podle nichž dojde k úplnému ovládnutí Luhanska během několika týdnů, a to i přes vysokou cenu mrtvých a zraněných pro moskevskou armádu. Kyjev má dodnes pod kontrolou chemický závod Azot v Severdonecku, kde stále zůstávají stovky civilistů. O tom, že Donbas vydrží a že Moskva zaplatí za vše, co se děje, je přesvědčen ukrajinský prezident Zelenskyj, který po 108. dni války rovněž hlásí úspěchy ukrajinských vojsk a hovoří o postupném osvobozování území Chersonské oblasti a pokroku i v Záporožské oblasti.
Peking mezitím popírá, že by kdy poskytl Rusku materiální podporu v konfliktu proti Ukrajině, zatímco z Washingtonu americký ministr zahraničí Blinken zdůrazňuje, že Rusové si stejně jako lidé na celém světě "zaslouží žít bez represí a mít možnost uplatňovat svá lidská práva a základní svobody bez obav z odvety". Včera mezitím Kyjev nečekaně navštívila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž je Ukrajina na dobré cestě ke vstupu do Evropské unie.
Mezitím se do Kyjeva na setkání se Zelenským chystají společně německý ministr zahraničí Olaf Scholz, italský ministr zahraničí Mario Draghi a francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle německého tisku se tam chtějí dostat ještě před summitem G7, který se uskuteční 26. až 28. června v Bavorsku, a vyslat tak signál podpory ukrajinské vládě.
Přeložil: Petr Vacík