František: Církev ve službě budoucím manželům

Autor: Devin Watkins Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 6. 2022, 8.37

Papež František napsal předmluvu k pokynům pro vytvoření "Katechumenátních cest pro manželský život" a vyzývá církev, aby pomohla lépe připravit budoucí manžele na manželství a předešla tak utrpení způsobenému rozpadem rodin.

image:Image 14/source/orig/13054_10057_0_844.jpeg

Dikasterium pro laiky, rodinu a život ve středu vydalo nové pastorační pokyny pro místní církve, které vytyčují cestu k vytvoření "Katechumenátních cest pro manželský život".

Předmluvu k dokumentu napsal papež František, který uvedl, že představuje "ovoce" Roku rodiny a exhortace Amoris laetitia.

"Církev je v každé době povolána znovu hlásat krásu a hojnost milosti obsažené ve svátosti manželství a z ní plynoucího rodinného života, a to zejména mladým lidem."

Snížení počtu neplatných nebo neúspěšných manželství

Dokument podle papeže vytyčuje cestu ke skutečnému "katechumenátu" podle vzoru starověkého křestního katechumenátu pro dospělé, aby jim pomohl budovat manželství na skále víry.

Poznamenal, že mnoha párům se před svatbou dostává pouze povrchní přípravy, a proto riskují, že jejich manželství bude stát na tak slabých základech, že se "v krátké době rozpadne a nevydrží ani první nevyhnutelné krize".

"Manželská selhání s sebou přinášejí velké utrpení a zanechávají v lidech hluboké rány. Dochází k rozčarování, zahořknutí a v nejbolestivějších případech dokonce k tomu, že přestávají věřit v povolání k lásce, které do srdce člověka vepsal sám Bůh."

Matka církev doprovází páry

V reakci na to, píše papež František, musí církev doprovázet páry, které usilují o uzavření církevního sňatku, oživována touhou po spravedlnosti.

Stejně jako si žádná matka nehraje na favority mezi svými dětmi, ani Církev se svými dětmi nezachází rozdílně. Proto musí církev věnovat značný čas a energii doprovázení snoubenců k manželství, stejně jako mužů, kteří se chtějí stát kněžími, nebo žen a mužů, kteří vstupují do řeholního života.

Manželské páry, píše, "jsou skutečnými 'strážci života', a to nejen proto, že plodí děti, vychovávají je a doprovázejí jejich růst, ale také proto, že se starají o seniory v rodině, věnují se službě lidem s postižením a často i lidem žijícím v chudobě, s nimiž přicházejí do styku".

Jdeme společně

Papež František dále zopakoval své přání, aby místní církve zřídily "opravdový katechumenát pro budoucí manžele, který zahrnuje všechny kroky svátostné cesty: čas přípravy na manželství, jeho slavení i roky bezprostředně následující".

"Cílem je projít společně s páry důležitý úsek cesty na životní cestě, a to i po svatbě, zejména ve chvílích krize nebo sklíčenosti," řekl papež.

Dar a odpovědnost

Dokument, jak dodal, je darem i odpovědností, protože nabízí bohatý materiál a zároveň vyžaduje, aby místní církve jeho pokyny přizpůsobily konkrétním programům vycházejícím z kulturního cítění.

"Vyzývám církevní pastýře a ty, kdo jim pomáhají, k učenlivosti, horlivosti a tvořivosti, aby zvýšili účinnost životně důležitého a nepostradatelného díla formace, hlásání a doprovázení rodin, které po nás Duch svatý v této době žádá."

Papež František zakončil svou předmluvu k dokumentu "Katechumenátní cesty pro manželský život" výzvou, aby církevní pastýři tváří v tvář této nové odpovědnosti projevili odvahu.

"Dejme svou mysl a srdce do služeb budoucích rodin," uvedl. "Ujišťuji vás, že Pán nás bude podpírat, dá nám moudrost a sílu, umožní nám růst našeho nadšení a především nám dovolí prožívat onu ´slastnou a útěšnou radost z evangelizace´, když budeme hlásat evangelium o rodině novým generacím."

(vac)

Život z víry

image:Image Zpovědník a případy sexuálního zneužívání
Zpovědník a případy sexuálního zneužívání Tomasz Liszewski, Krzysztof Matuszewski