Třiašedesátiletá finská zákonodárkyně Päivi Räsänenová stojí tento týden před soudem za údajné projevy nenávisti a etnickou agitaci, kterých se měla dopustit tím, že na stíti twitter použila biblické verše, aby vyjádřila svou podporu tradičnímu manželství.
V příspěvku na síti twitter z roku 2019, kvůli kterému Räsänenová nyní čelí obvinění, kritizovala svoji církev za přijetí ideologie LGBTQ+, která podle ní není v souladu s Písmem. V tweetu se odvolávala na biblický verš Římanům 1,24-27, kde stojí, že homosexuální aktivity jsou proti Boží vůli.
Spolu s Räsänenovou je za nenávistné projevy obviněn také finský luteránský biskup Juhana Pohjola, který vydal informační leták obhajující biblické pojetí sexuality a manželství. Ačkoli byli v roce 2022 finským okresním soudem jednomyslně zproštěni viny, státní zástupci se proti osvobozujícímu rozsudku odvolali k helsinskému odvolacímu soudu. Nyní oběma hrozí pokuta ve výši desítek tisíc eur a možná i dva roky vězení. Soud by navíc mohl rozhodnout o cenzuře publikací Räsänenové.
Räsänenovou a Pohjolu zastupuje mezinárodní organizace Alliance Defending Freedom International (ADF), jejíž ředitel Paul Coleman minulý týden v tiskové zprávě uvedl, že nemilosrdné stíhání Räsänenové jí nejenže vzalo čtyři roky života, ale zastrašuje i ostatní, aby mlčeli. "V demokratické společnosti by měl mít každý možnost svobodně sdílet své přesvědčení bez obav z následného stíhání," uvedl Coleman. "Kriminalizace projevů prostřednictvím takzvaných zákonů o nenávistných projevech uzavírá důležité veřejné debaty a ohrožuje demokracii."
Räsänenová, která je matkou pěti dětí a babičkou deseti vnoučat a také poslankyní finského parlamentu, v pondělním rozhovoru pro EWTN uvedla, že navzdory tomu, že čelí dalšímu pronásledování, věří, že celý tento proces je v Božích rukou, a je přesvědčena, že obvinění bude zproštěna.
Američtí zákonodárci hájí Räsänenovou
Patnáct amerických zákonodárců v čele s republikánským poslancem Chipem Royem z Texasu podepsalo 8. srpna dopis na podporu Räsänenové a na právo všech křesťanů na svobodu projevu. Zákonodárci v něm uvádějí, že případ Räsänenové má význam pro všechny křesťany v celém západním světě. "Historie si bude tento případ pamatovat: buď jako zastavení šílenství nebo jako začátek konce, kdy Západ vyhlásil křesťanství otevřenou válku," stojí v dopise, kde zákonodárci dodávají, že selektivní postih vysoce postavených osob má za cíl systematicky tlumit projevy ostatních pod hrozbou právního postihu a společenského stigmatizování.
Zdroj: CNA