Helsinský odvolací soud v úterý 14. listopadu zamítl všechna obvinění z nenávistných projevů proti finské poslankyni Päivi Räsänenové, která byla v roce 2021 obviněna poté, co v roce 2019 veřejně sdílela biblické citáty o manželství jako svazku muže a ženy.
Ačkoli 63letou Räsänenovou finský okresní soud v roce 2022 jednomyslně zprostil viny, státní zástupce se proti osvobozujícímu rozsudku odvolal k helsinskému odvolacímu soudu. Bývalé ministryni vnitra hrozily pokuty ve výši desítek tisíc eur a dva roky vězení.
Helsinský odvolací soud 14. listopadu jednomyslně rozhodl o potvrzení osvobozujícího rozsudku z roku 2022, když konstatoval, že na základě důkazů získaných při hlavním líčení, není třeba posuzovat případ odlišně od okresního soudu. Není proto důvod měnit konečný výsledek rozsudku okresního soudu.
Obvinění proti finskému luteránskému biskupovi Juhanu Pohjolovi bylo 14. listopadu odvolacím soudem také zamítnuto. Pohjola byl rovněž souzen za nenávistné projevy, protože v roce 2004 vydal brožuru, kterou napsala Räsänenová a která obhajovala biblické chápání sexuality a manželství.
"Moc se mi ulevilo," uvedla Räsänenová 14. listopadu prostřednictvím prohlášení svých právních zástupců z Mezinárodní aliance na obranu svobody (ADF International). "Soud plně podpořil a potvrdil rozhodnutí okresního soudu, který uznal právo na svobodu projevu. Není zločinem napsat na Twitter verš z Bible nebo se zapojit do veřejné diskuse s křesťanským pohledem na věc," dodala matka pěti dětí a babička několika vnoučat. "Pokusy stíhat mě za vyjádření mého přesvědčení vyústily v nesmírně těžké čtyři roky, ale doufám, že výsledek bude platit jako klíčový precedens na ochranu lidského práva na svobodu projevu. Doufám, že ostatní nevinní lidé budou ušetřeni stejného zacházení za pouhé vyjádření svého názoru."
V tweetu z roku 2019, kvůli kterému se Räsänenová dostala do právních problémů, kritizovala svou diecézi za přijetí ideologie LGBTQ+ a ptala se, jak lze tyto názory sladit s Písmem. V tweetu se odvolávala na list Římanům 1,24-27, kde se jasně uvádí, že homosexuální aktivity jsou proti Boží vůli.
Paul Coleman, výkonný ředitel společnosti ADF International a člen právního týmu Räsänenové, řekl: "Jsme šťastni za naše vítězství, ale zároveň si uvědomujeme, že přichází po čtyřech letech policejního vyšetřování, obvinění, trestního stíhání a soudních jednání. Takzvané “zákony o nenávistných projevech“ jsou vážnou hrozbou pro naše demokracie. Tleskáme rozhodnutí helsinského odvolacího soudu a pracujeme na tom, aby se dosáhlo ještě většího vítězství, aby se podobné absurdní případy nemusely opakovat. Ve svobodné a demokratické společnosti by mělo být všem umožněno sdílet své přesvědčení bez obav z cenzury," dodal Coleman.
Zdroj: CNA