Finská poslankyně čeká za tweet z Bible na stání u Nejvyššího soudu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 8. 2024, 12.33

Kauza finské poslankyně Päivi Räsänenové vzbudila mezinárodní pozornost na jaře roku 2022, kdy byla postavena před soud za "podněcování nenávisti proti sexuální menšině“. Spolu s ní stanul před soudem i Juhan Pohjola, biskup Evangelické luteránské církve, jako vydavatel jejích textů. Nenávistných projevů se měli dopustit tím, že veřejně prezentovali to, co o homosexuálních praktikách říká Bible. Dvakrát byli osvobozeni, ale státní zástupkyně se nyní odvolala k Nejvyššímu soudu Finska.

image:Image 61/source/orig/60535_23406109-1322554384533400-6195310865571280512-o.jpg
Foto: Facebook

V roce 2019 na tehdejším Twitteru, v jednom radiovém pořadu a také v brožuře, kterou napsala v roce 2014 pro Evangelickou luteránskou církev, citovala Päivi Räsänenová biblický text, že homosexuální aktivity jsou hřích. Kvůli tomu ji finský stát v roce 2019 obžaloval z podněcování proti skupině obyvatel (homosexuálům).

Následovaly dva soudní procesy. V lednu a únoru 2022 stanula spolu s luteránským biskupem Pohjolou, který zmíněnou brožuru vydal, před soudem první instance; v srpnu a září 2023 proběhlo odvolací stání. Verdikt v obou případech zněl: nevinní. Ačkoli byli dvakrát osvobozeni, státní zástupkyně se odvolala k Nejvyššímu soudu. Termín stání dosud nebyl stanoven.

V neděli 11. srpna 2024 zveřejnil server Public Discourse článek P. Räsänenové nazvaný Tried for a Tweet. V něm shrnuje uplynulých pět let, během nichž je souzená za to, že ve svobodné zemi vyjádřila to, co je součástí její víry založené na učení Bible.

Ve svém příspěvku konstatuje, že atmosféra ve Finsku je vůči křesťanství stále víc nepřátelská: "Ještě před deseti lety bych si nedokázala představit, že budu předvolána před Nejvyšší soud, abych hájila své náboženské přesvědčení.“

V článku také popisuje situaci z června 2019, kdy se její šestiletý vnuk ptal, když ve městě Riihimäki, kde žijí, spatřil obří duhovou vlajku:  "On Finsko někdo okupuje?“  V té době většinová církev ve Finsku, Evangelická luteránská církev, vyjádřila oficiální podporu homosexuální akci známé jako "Helsinki Pride“, což mnohé věřící, včetně jí samotné, šokovalo.

Tato církev zaujala postoj, který je v rozporu s jejím vlastním přesvědčením, že Bůh ustanovil manželství jako vztah jednoho muže a jedné ženy. To byl také důvod, proč v onom roce 2019 zveřejnila na svém Twitteru příspěvek, který byl určen vedení Evangelické luteránské církve. Chtěla pouze využít základní právo na svobodu slova a veřejně se zeptat, jak je možné, že představení její církve dali do souladu akci "Helsinki Pride“ s biblickým učením.

V závěru svého příspěvku z 11. srpna Räsänenová uvádí, že ačkoli všech šest soudců obou tribunálů neshledalo v jejích textech nic nezákonného, čeká ji další boj za svobodu slova před finským Nejvyšším soudem. Podle ní má tato kauza obrovský význam, protože se týká svobody projevu, zejména ve věcech víry. Její podstatou je otázka, jestli bude lidem dovoleno veřejně sdílet učení Bible. Je přesvědčena, že kriminalizace náboženského vyjádření prostřednictvím legislativy o "nenávistných projevech“ představuje pro demokratický systém vážnou hrozbu.

Více o této kauze s dozvíte v článku na cirkev.cz

Zdroj: thepublicdiscourseadfinternational

Pronásledování křesťanů Církev a společnost