V novém filmu o Matce Tereze z Kalkaty, který má dnes - 5. října - premiéru, se prolínají životy dvou žen, které se potýkají s pochybnostmi o sobě samých, ale nakonec se obě, navzdory osobním problémům, vypořádají se svým osudem.
Film "Matka Tereza a já" vypráví příběh Kavity, mladé ženy, která nečekaně otěhotní a následně bojuje s tím, zda jít na potrat. Vrací se do svého rodného města v Indii, kde jí její již velmi stará chůva vypráví příběh Matky Terezy v ulicích Kalkaty. Pro Kavitu je velkou inspirací, když se dozví, že Matka Tereza čelila mnoha pochybnostem, když už nebyla schopná slyšet Ježíšův hlas.
Film má premiéru v New Yorku dnes, 5. září, v Mezinárodní den charity, který byl vyhlášen Organizací spojených národů k výročí úmrtí sv. Matky Terezy z Kalkaty. O měsíc později, 5.října, bude uveden v 800 dalších kinech po celých Spojených státech.
Thierry Cagianut, výkonný producent, hovořil s agenturou CNA o filmu a o tom, v co doufá, že si z něj lidé odnesou. “Film se snaží inspirovat lidi na celém světě, aby následovali příkladu Matky Terezy a drobnými skutky laskavosti přispěli k lepšímu světu," řekl.
Vysvětlil, že tvůrci filmu se rozhodli podniknout nelehký úkol a ukázat období života Matky Terezy, kdy prožívala temnotu a duchovní krizi podobnou té, kterou prožívali světci jako sv. Jan od Kříže a sv.Tereza z Avily. Zobrazením této stránky populární světice tvůrci doufali, že se jim podaří učinit ji bližší divákům.
“Když vidíte, v jakém boji se ocitla a jak vytrvala, najednou je mnohem lidštější. Byla to žena, která hodně trpěla a díky tomu se s ní můžete ztotožnit," vysvětluje Cagianut. Ve snaze dosáhnout tohoto cíle, představili tvůrci příběh Kavity. " Mysleli jsme si, že by mohlo být přístupnější a zajímavější poznat Matku Terezu očima mladé matky a ženy ze současnosti."
Kavita se potýká nejen s nečekaným těhotenstvím a s tím, že ji otec dítěte opustil, ale bojuje také s rodiči, kteří ji chtějí provdat podle indických tradic. Jak film pokračuje, vliv Matky Terezy změní její život. Stejně jako Matka Tereza navždy změní Kavitu, producent Cagianut doufá, že stejný zážitek budou mít i diváci. “Doufáme, že na ty, kteří film uvidí, Matka Tereza zapůsobí a zjistí, že by měli také dělat malé skutky laskavosti a být soucitnější, mít více otevřené oči a méně se zabývat sami sebou," řekl. Cagianut označil Matku Terezu za nesmírně silnou osobnost, kterou můžeme napodobovat a která nám může dodat odvahu v našich vlastních strastech v každodenním životě.
Tvůrce filmu také na začátku natáčení napadlo, že by měl být natočen "v duchu Matky Terezy", a že výtěžek z něj by měl být věnován chudým a potřebným. Proto vznikla nadace Zariya, která má toto poslání naplnit. Nadace Zariya si podle svých webových stránek klade za cíl zmírnit utrpení chudých, opuštěných, nemocných a umírajících a zlepšit úroveň zdraví a vzdělání mládeže na celém světě. Nadaci založila Jacqueline Fritschi-Cornaz, herečka, která ve filmu hraje Matku Terezu, a její manžel Richard.
Producent Cagianut vysvětlil, že název Zariya (v urdštině, indoíránský jazyk, znamená zdroj) byl vybrán proto, že sama Matka Tereza byla zdrojem velké lásky a soucitu a film bude studnou, která nevyschne. Věří, že si lidé uvědomí, že není třeba zakládat nadace a investovat mnoho peněz. Často stačí malá gesta, trocha času a pozornosti, kterou někomu věnujete a svět je o něco lepší. Film byl financován výhradně z darů, takže veškerý výtěžek bude rozdělen mezi chudé a náklady na jeho realizaci nebudou spláceny z peněz získaných z prodeje vstupenek.
Zdroj: CNA