Filipínská diecéze je o krok blíž v procesu svatořečení katechetky Laureany Franco

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 8. 2024, 10.46

Filipínský biskup Vergara v červenci 2024 oznámil, že Vatikán dal svolení pokračovat v kauze svatořečení Boží služebnice Laureany Ka Luring Franco.

image:Image 61/source/orig/60986_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-10.jpeg
Diecéze Pasig

Proces svatořečení zahájila filipínská diecéze Pasig v únoru a již 10. července místní biskup zveřejnil dokument Nihil obstat z vatikánského Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, který diecézi umožňuje pokračovat ve zkoumání Laureanina života.

Laureana Franco, dlouholetá členka Mariiny legie, zasvětila svůj život vyučování katolické víry, modlitbám a službě chudým. Zemřela v roce 2011 ve věku 75 let na rakovinu vaječníků.

Laureana se narodila v roce 1936 v chudé rodině jako nejstarší z osmi dětí a díky svědectví svých rodičů byla vychována v silné víře. Nějakou dobu pracovala jako operátorka ústředny filipínského letectva, než se v roce 1969 připojila k Mariině legii jako neplacená katechetka na plný úvazek.

Podle katolického zpravodajského webu AsiaNews byla Franco v té době jednou ze dvou laiků oprávněných podávat svaté přijímání v manilské arcidiecézi. Vynikala svou službou chudým, kterou vykonávala ve skromnosti, aniž by se snažila o jakékoli uznání.

V únoru oznámila diecéze Pasig, do které patří i její rodné město Taguig, její kandidaturu na svatořečení. 21. srpna 2024 během slavnosti v bazilice v Taguig City předal postulátor Laureaniny kauzy Erickson Javier biskupovi sbírku dokumentů žádajících o oficiální zahájení diecézní fáze Laureaniny kauzy. Nyní, když je diecézní fáze zahájena, bude diecézní tribunál vyšetřovat Laureanin život. Po skončení tohoto vyšetřování bude výsledný soubor dokumentů, známý jako positio, zaslán Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení.

Pokud papež uzná Laureaniny ctnosti, bude prohlášena za ctihodnou. Dalším krokem bude blahořečení, kdy bude prohlášena za blahoslavenou, což vyžaduje alespoň jeden zázrak připisovaný její přímluvě. Posledním krokem v procesu svatořečení je kanonizace, kdy papež oficiálně prohlásí danou osobu za svatou.

Za práci katechetky udělil svatý Jan Pavel II. v roce 1990 Laureaně Franco ocenění Pro Ecclesia et Pontifice, což je vyznamenání udělované katolíkům starším 45 let, kteří se dlouhodobě a významně zasloužili o církev a papežský úřad. V roce 2002 udělil svatý Jan Pavel II. Laureaně Franco také cenu Matky Terezy.

Zdroj: CNA

Život z víry Maria a svatí

image:Image Svatí staré Rusi
Svatí staré Rusi Georgij Petrovič Fedotov