Hamerský kostel sv. Jindřicha dnes stojí jen pár kroků od vodní hladiny přehrady Šance, kvůli které se velká část obce musela vystěhovat. Kamenný chrám a hřbitov dnes připomínají též osudy obce, jejíž bývalé jádro dnes leží pod vodou. Výročí kostela, kterému se přezdívá „Beskydská katedrála" si místní připomenou v neděli 18. června a srdečně zvou všechny přespolní.
„Letos uplyne 160 let od chvíle, kdy vratislavský biskup Heinrich (Jindřich) Förster posvětil ve Starých Hamrech základní kámen ke kostelu nesoucímu patrocinium svého křestního patrona, sv. Jindřicha (972–1024), císaře Svaté říše římské. Stalo se tak v červenci 1863,“ uvádí historik David Pindur z Muzea Těšínska. V dřívějších dobách horský kraj patřil pod farnost Borová.
„Projekt výstavby těchto objektů provázely různé byrokratické průtahy, nicméně v roce 1857 vypracoval vídeňský architekt a pražský rodák Hermann Bergmann (1816–1888) projekt objektů kostela, fary a školy ve Starých Hamrech. Již od roku 1862 probíhala náročná úprava pozemku a vybudování umělé plošiny ve svažitém terénu, na přípravě, stejně jako dovážení stavebního materiálu včetně kamene lámaného v nedalekém okolí (např. na Gruníku či Svornolce) se zdarma podíleli místní obyvatelé,“ popisuje David Pindur počátky stavby, na které se údajně pracovalo 1000 dní. Před slavnostní benedikcí, na kterou přijel tehdejší generální vikář pro rakouskou část vratislavské arcidiecéze Anton Helm, se bohoslužby konaly v novostavbě školy. Od roku 2007 je kostel kulturní památkou.
Výročí od položení základního kamene připomene mše svatá, která začne v neděli 18. června v hamerském kostele v 11.30. Po ní bude přichystáno občerstvení, drobná výstava a také přednáška o minulosti farnosti a obce. Místní občané se také sejdou u pomníku Maryčky Magdonové, který místní Sokol postavil v roce 1933 – tedy před devadesáti lety.