Sídlem Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) se po 53 letech ve Švýcarsku, nejprve v Churu a poté 47 let v St.Gallenu, stal Řím.
Požehnání novým prostorám CCEE v paláci Maffei Marescotti udělil kardinál Pietro Parolin, státní sekretář. Spolu s ním byli přítomni kardinál Robert Francis Prevost, prefekt Dikasteria pro biskupy a Mons. Paul Richard Gallagher, sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi.
Slavnostního zahájení se zúčastnili někteří prefekti vatikánských dikasterií, s nimiž CCEE nejúžeji spolupracuje, a řada evropských velvyslanců akreditovaných u Svatého stolce. Přítomni byli také Mons. Mariano Crociata, předseda COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie), a Mons. Noël Treanor, apoštolský nuncius při Evropské unii, spolu s celým předsednictvem COMECE a delegací diecéze a správy města St. Gallen.
Arcibiskup Gintaras Grušas, předseda CCEE, ve svém projevu zdůraznil, že nové sídlo v Římě má přispět k posílení vzájemné spolupráce i té se Svatým stolcem a navázat konzultační vztahy s odborníky v různých oblastech. Poděkoval švýcarským biskupům a zejména diecézi St. Gallen za jejich přijetí a finanční podporu během dlouhých společných let.
Kardinál Parolin zdůraznil, že přemístění sídla nijak neoslabí vlastní poslání CCEE, kterým je zůstat v centru církevního života Evropy. Mělo by být spíše příležitostí k ještě většímu rozvoji vazeb mezi biskupskými konferencemi a Petrovým stolcem prostřednictvím trvalejšího dialogu s různými dikasterii Římské kurie. Je třeba vycházet z převážně pastoračního rázu, který je pro CCEE charakteristický a je vybízen k tomu, aby na sebe vzal tvář synodality, tj. církve, která, vycházejíc ze slova pravdy evangelia, vychází vstříc mužům a ženám naší doby, osvícena a podporována samotnou přítomností Krista: "Blízkost evropských biskupů k papeži a dikasteriím Svatého stolce může dát nový pastorační impuls a ekumenický podnět, zejména v jubilejním roce a během synodální cesty,“ uzavřel Parolin.
Zdroj: ccee.eu